Dziennik Gazeta Prawana logo

Jak ująć wypłacane świadczenie urlopowe

8 czerwca 2011

Przedsiębiorcy wypłacający świadczenia urlopowe ewidencjonują je w księgach rachunkowych jako koszty działalności operacyjnej. Muszą też zaksięgować PIT od wypłacanej kwoty.

Firma zamierza wypłacić pracownikowi świadczenie urlopowe.

- Jak w 2011 roku zaksięgować taką operację - pyta pani Zofia z Warszawy.

Pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą wybrać, czy tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Nie dotyczy to jednak prowadzących działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Podmioty, które nie tworzą funduszu, raz w roku mogą wypłacić każdemu pracownikowi świadczenie urlopowe. Warunkiem jest jednak korzystanie przez pracownika w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wypłata musi natomiast nastąpić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu.

W przypadku świadczenia urlopowego odprowadza się PIT. Nie podlega ono natomiast składce na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Wysokość świadczenia nie może przekraczać odpisu podstawowego na fundusz.

Przykładowo wysokość odpisu na jednego zatrudnionego stanowi 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

Podstawą obliczania odpisów w 2011 r. zgodnie z obwieszczeniem prezesa GUS z 18 lutego 2011 r. jest kwota 2917,14 zł. Dlatego też pracodawca w 2011 r. może wypłacić zatrudnionemu w normalnych warunkach pracy maksymalnie: 1093,93 zł - jeżeli pracuje na pełny etat.

W księgach rachunkowych świadczenie urlopowe można zaksięgować następująco:

Zarachowanie świadczenia urlopowego należnego pracownikowi: strona Wn konta 440 - Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia, strona Ma konta 234 - Pozostałe rozrachunki z pracownikami,

Zarachowanie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych: strona Wn konto 234 - Pozostałe rozrachunki z pracownikami, strona Ma konta 220 - Rozrachunki publicznoprawne,

Wypłata świadczenia w war tości pomniejszonej o podatek dochodowy: strona Wn konta 234 - Pozostałe rozrachunki z pracownikami, strona Ma konta 130 - Rachunek bankowy.

agnieszka.pokojska@infor.pl

Art. 3 ust. 1 pkt 31 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.