Dziennik Gazeta Prawana logo

Deregulacja zawodu księgowego. MF pyta o skutki

23 lipca 2018

Po czterech latach od deregulacji zasad usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych resort finansów nie wyklucza zmian. Najpierw chce poznać opinie. Wypowiedzieć się w tej sprawie można do końca września.W pierwszej kolejności chce zbadać, jak na usługi księgowe wpłynęła deregulacja obowiązująca od czterech lat. Dlatego w ankiecie pyta m.in.:

  • o obecny poziom wiedzy księgowych,
  • o zmianę jakości świadczonych usług prowadzenia ksiąg rachunkowych,
  • o zmianę cen,
  • czy decyzja o deregulacji była słuszna.

Zmiany w tym zakresie od dawna postulują środowiska księgowych (m.in. w petycjach do MF). Domagają się ponownego uregulowania zawodu i przywrócenia obowiązku posiadania certyfikatu księgowego przy prowadzeniu biura rachunkowego. Od czterech lat bowiem nie trzeba mieć żadnych uprawnień, żeby prowadzić taką działalność. Wystarczy, aby w biurze pracowały osoby mające pełną zdolność do czynności prawnych, które nie były karane za przestępstwa m.in. przeciwko wiarygodności dokumentów i obrotowi gospodarczemu.

Pozostało 82% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.