Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Czy można amortyzować auto osobowe

31 maja 2010

Spółka kupiła samochód osobowy, którego wartość początkowa przekroczyła równowartość 20 tys. euro przeliczoną według średniego kursu ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania. Spółka zamierza zaliczać początkowo odpisy amortyzacyjne auta w pełnej wysokości do kosztów uzyskania przychodów, do momentu gdy łączna kwota odpisów przekroczy 20 tys. euro. Czy taka metoda amortyzacji jest prawidłowa?

Rafał Sidorowicz

doradca podatkowy, konsultant w TPA Horwath

Zgodnie z regulacjami ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 tys. euro. Zdaniem fiskusa należy przyjąć w takiej sytuacji, że każdorazowy odpis amortyzacyjny składa się zarówno z części mogącej stanowić koszt uzyskania przychodu, jak również z części niestanowiącej takiego kosztu. W konsekwencji podatnik powinien określić stosowną proporcję pomiędzy wartością początkową a równowartością 20 tys. euro. Oznacza to, że już z pierwszym odpisem podatnik traci możliwość zaliczenia części wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Dlatego w świetle dotychczasowej praktyki organów podatkowych przedstawiony przez podatnika sposób amortyzacji spotkałby się z zakwestionowaniem jego poprawności.

Jednak prezentowane jest odmienne stanowisko, zbieżne z podejściem przedstawionym przez pytającego. Istotny w tym względzie jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 9 grudnia 2009 r. (sygn. akt I SA/Po 814/09). W orzeczeniu tym sąd stwierdził, że z art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT nie wynika, aby ustawodawca przesądził w jaki sposób podatnik powinien dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Treść przepisu określa jedynie maksymalną kwotę odpisów amortyzacyjnych, które mogą stanowić koszt. Innymi słowy, to podatnik decyduje, w jaki sposób amortyzować samochód osobowy. Tym samym podatnik może przyjąć, że proporcjonalnie rozdziela odpisy amortyzacyjne i do kosztów zalicza jedynie część tych odpisów w całym okresie amortyzacji. Może jednak wybrać inne podejście i do chwili, gdy łączna suma dotychczasowych odpisów nie przekroczy równowartości 20 tys. euro, zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne w całości, a późniejszych odpisów nie uznawać za koszty uzyskania przychodów. Co istotne, sąd zaznaczył, że nie ma znaczenia, że druga z opisanych metod może znacząco zmniejszyć obciążenie podatkowe.

Nie odmawiając słuszności tezom zawartym w cytowanym wyroku, należy zaznaczyć, że wybór korzystniejszej co do zasady metody amortyzacji jest obarczony sporym ryzykiem i może spotkać się z zakwestionowaniem przez organy podatkowe. Tak więc przed podatnikiem pozostaje ocena, czy skoryguje dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, czy też pozostawi je bez zmian, co może prowadzić jednak do sporu z fiskusem.

Opracowała Ewa Matyszewska

Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.