Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
CIT

Ryczałt od zysków na kapitale zapasowym dopiero po czterech latach

25 października 2021
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Doch ó d, kt ó ry uchwałą sp ó łki zostanie przeznaczony na jej kapitał zapasowy, nie podlega opodatkowaniu w trakcie korzystania z tzw. estońskiego CIT. Podatek trzeba będzie jednak zapłacić po rezygnacji z prawa do ryczałtu od dochod ó w sp ó łek kapitałowych - wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o spółkę, która postanowiła wybrać w 2021 r. ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, zwany potocznie estońskim CIT. W trakcie tego roku wspólnicy postanowili, że cały zysk netto spółki z bieżącego roku trafi na kapitał zapasowy, na którym są już też zgromadzone zyski z lat ubiegłych. Po upływie czterech lat spółka planowała zrezygnować z prawa do opłacania estońskiego CIT, na co pozwala art. 28f ust. 2 ustawy o CIT.

Uważała, że dochód, który zostanie przeznaczony w tym roku na kapitał zapasowy, nie jest żadnym z dochodów podlegających opodatkowaniu, o których mowa w przepisach o estońskim CIT (art. 28m ustawy o CIT). Sądziła więc, że nie będzie musiała zapłacić podatku ani w trakcie czteroletniego okresu, w którym będzie opłacać ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, ani po jego zakończeniu.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.