Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Opinie

Stenogramy są, pytania zostały

27 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Wszystko jasne? Nie. Stenogramy rozczarowują tych, którzy szukali w nich polityki. Ale najgorsze, że rozczarowują tych, którzy czekali na prawdę. Bo ujawniony stenogram z czarnej skrzynki nie odpowiada na wiele pytań.

Dlaczego komenda "odchodzimy" pada na 80 metrach, choć nie wolno im było zejść poniżej stu? Dlaczego w tym kluczowym momencie wieża kontroli lotów nie reaguje na łamanie przez nich procedur? Dlaczego komenda kontrolera "horyzont, 101" pada 11 sekund po osiągnięciu dopuszczalnego pułapu? Dlaczego kapitan w jednym zdaniu mówi dyrektorowi protokołu, że nie ma szans na wylądowanie, a w drugim, że spróbują podejść? Słaba konstrukcja psychiczna czy przesadna wiara we własne umiejętności? A może złe wyszkolenie?

Każdy na te pytania znajdzie swoją odpowiedź. Każdy dla swojej teorii znajdzie poparcie. Jedni - że prezydent naciskał. Drudzy - że naciskał generał. Trzeci - że zawalili piloci. Inni - że wieża kontroli lotów. Tylko ci, którzy mówili o zamachu, wiązce fali elektromagnetycznej czy awarii samolotu, mają kłopot: ich teorii nie potwierdza nic.

Co to przypomina? Ostatnie tygodnie. Niestety, niewiele poszerzyła się nasza wiedza. A to sprawia, że pozostaje ogromne pole do spekulacji.

@RY1@i02/2010/106/i02.2010.106.000.002d.001.jpg@RY2@

Mikołaj Wójcik

Mikołaj Wójcik

mikolaj.wojcik@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.