Kronika prawa
prezesa Rady Ministrów z 8 czerwca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie gmin i miejscowości, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu
z dniem ogłoszenia, tj. 8 czerwca 2010 r.
Ustalono wykaz gmin i miejscowości, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku powodzi, osunięcia ziemi, wiatru lub intensywnych opadów atmosferycznych, które miały miejsce w 2008 r., w 2009 r. i w styczniu 2010 r.
ministra spraw zagranicznych z 7 czerwca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie utworzenia obwodów głosowania dla obywateli polskich przebywających za granicą w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
z dniem ogłoszenia, tj. 8 czerwca 2010 r.
Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z 27 maja 2010 r. w 20. rocznicę wyborów do odrodzonego samorządu terytorialnego
Państwowej Komisji Wyborczej z 28 maja 2010 r. w sprawie sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Senat odrzucił sprawozdanie KRRiT z jej działalności w 2009 r.
Państwowej Komisji Wyborczej z 31 maja 2010 r. w sprawie zarządzenia druku kart do głosowania w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 20 czerwca 2010 r.
z dniem podjęcia, tj. 31 maja 2010 r.
Państwowej Komisji Wyborczej z 31 maja 2010 r. zmieniająca uchwałę w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych, dotyczących zadań i trybu pracy w przygotowaniu i przeprowadzeniu głosowania w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 20 czerwca 2010 r.
z dniem podjęcia, tj. 31 maja 2010 r.
Komisja przed przystąpieniem do sporządzenia protokołu musi ustalić m.in. liczbę wyborców, którzy głosowali na podstawie zaświadczenia do głosowania.
Państwowej Komisji Wyborczej z 31 maja 2010 r. zmieniająca uchwałę w sprawie wytycznych dla okręgowych komisji wyborczych, dotyczących przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 20 czerwca 2010 r.
z dniem podjęcia, tj. 31 maja 2010 r.
Zbiorcze wyniki głosowania okręgowa komisja wyborcza powinna niezwłocznie przekazać drogą elektroniczną Państwowej Komisji Wyborczej. W ten sam sposób ma przesłać PKW zestawienie zawierające liczbę wyborców głosujących na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.
nr 35 prezesa Rady Ministrów z 1 czerwca 2010 r. zmieniające zarządzenie w sprawie nadania statutu Polskiemu Komitetowi Normalizacyjnemu
1 lipca 2010 r.
ministra sprawiedliwości z 24 maja 2010 r. o wolnych stanowiskach sędziowskich
prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 26 maja 2010 r. w sprawie wskaźnika cen dóbr inwestycyjnych za I kwartał 2010 r.
Wskaźnik cen dóbr inwestycyjnych za I kwartał 2010 r. w stosunku do IV kwartału 2009 r. wyniósł 99,7. Oznacza to, że ceny spadły o 0,3 proc.
prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 27 maja 2010 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwach w pierwszym kwartale 2010 r.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w województwach, bez wypłat z zysku lub nadwyżki bilansowej w spółdzielniach, z uwzględnieniem sfery budżetowej, bez dodatkowych wynagrodzeń rocznych, bez Poczty Polskiej SA i Telekomunikacji Polskiej SA, w pierwszym kwartale 2010 r. było najniższe w województwie warmińsko-mazurskim (2823,23 zł), a najwyższe - w mazowieckim (4371,01 zł).
przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 27 maja 2010 r. o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego
prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 25 maja 2010 r. w sprawie wskaźnika cen towarowej produkcji rolniczej w 2009 r.
Wskaźnik cen towarowej produkcji rolniczej w 2009 r. w stosunku do 2008 r. wyniósł 97,6. Zanotowano więc spadek o 2,4 proc.
dotycząca daty wejścia w życie Konwencji o jurysdykcji i uznawaniu oraz wykonywaniu orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych podpisanej w Lugano 30 października 2007 r.
Konwencja o jurysdykcji i uznawaniu oraz wykonywaniu orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych z Lugano, weszła w życie między Unią Europejską a Norwegią i Danią 1 stycznia 2010 r. (w myśl art. 69 ust. 4 i 5 konwencji).
wykonawcze Rady (UE) nr 492/2010 z 3 czerwca 2010 r. nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz cyklaminianu sodu pochodzącego z Chińskiej Republiki Ludowej i Indonezji w następstwie przeglądu wygaśnięcia zgodnie z art. 11 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1225/2009
następnego dnia po opublikowaniu, tj. 9 czerwca 2010 r. Wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich UE.
Wziąwszy pod uwagę wyraźną zbieżność w czasie (badany okres to lata 2005-2008) między pogorszeniem sytuacji unijnego przemysłu i znacznym wzrostem skumulowanego przywozu cyklaminianu sodu po cenach dumpingowych z Chin i Indonezji uznano, że import spowodował szkodę dla przedsiębiorców produkujących tę substancję we Wspólnocie. W rzeczywistości przywóz po cenach dumpingowych z Chin i Indonezji zwiększył bowiem penetrację rynku UE i spowodował przejęcie przez kraje azjatyckie znacznego udziału w rynku należącym wcześniej do producenta unijnego.
Cyklaminian sodu to substancja stosowana jako dodatek do żywności. Jest dozwolony w UE i w wielu innych krajach jako substancja słodząca w produktach niskokalorycznych i dietetycznych, a także w napojach. Jest on powszechnie używany również przez producentów słodzików. Niewielkie ilości cyklaminianu sodu stosuje przemysł farmaceutyczny. Dlatego Rada nałożyła ostateczne cło antydumpingowe na przywóz tej substancji, oznaczonej obecnie kodem CN ex 2929 90 00 (kod TARIC 2929 90 00 10), pochodzącej z Chin i Indonezji. I choć karne opłaty zostały zróżnicowane w zależności od przedsiębiorstwa, z którego produkt pochodzi, to wynoszą one maksymalnie 0,27 euro za kilogram.
Komisji (UE) nr 494/2010 z 25 maja 2010 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej
następnego dnia po opublikowaniu, tj. 9 czerwca 2010 r. Wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich UE.
W załączniku I do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, zmienionym rozporządzeniem (WE) nr 1031/2008, w wierszu dla kodu CN 0803 00 19 w podpozycji Banany świeże, pozostałe (inne niż plantany), wpis w kolumnie 3 (Stawka celna konwencyjna) zastąpiono wpisem 148 euro/1 tys. kg/net. Regulację tę stosuje się od 15 grudnia 2009 r. Także w załączniku I do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, zmienionym rozporządzeniem (WE) nr 948/2009, w wierszu dla kodu CN 0803 00 19, w podpozycji Banany świeże, pozostałe (inne niż plantany) wpis w kolumnie 3 (Stawka celna konwencyjna) zastąpiono wpisem 148 euro/1 tys. kg/net. Tę zasadę stosuje się od początku 2010 roku.
Rady z 3 czerwca 2010 r. w sprawie mianowania do Komitetu Regionów członka z Polski
Stała się skuteczna z dniem przyjęcia, tj. 3 czerwca 2010 r.
Ponieważ zwolniło się w związku z wygaśnięciem mandatu Jana Kozłowskiego stanowisko członka Komitetu Regionów, to na jego miejsce mianowano (do końca obecnej kadencji, czyli do 25 stycznia 2015 r.) Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.
Art. 11 ust. 1 lit. a) dyrektywy Rady z 23 lipca 1990 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania ma zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów spółek różnych państw członkowskich. Przepis ten przewiduje przywileje. Nie można ich odmówić podatnikowi, który przez konstrukcję prawną wykorzystującą połączenie przedsiębiorstw zmierza do uniknięcia poboru rozpatrywanego w postępowaniu przed sądem krajowym podatku. Chodzi o podatek od przeniesienia wartości majątkowych, gdyż podatek ten nie jest objęty zakresem stosowania tej dyrektywy.
W sprawie ze skargi na decyzję administracyjną o wywłaszczaniu nieruchomości i ustaleniu wysokości odszkodowania pobiera się wpis stały (określony w par. 2 ust. 3 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz.U. nr 221, poz. 2193 ze zm.) także wówczas, gdy skarżący kwestionuje tylko wysokość ustalonego odszkodowania
Wniosek o przyznanie prawa pomocy składany na urzędowym formularzu, o jakim mowa w par. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 16 grudnia 2003 r. w sprawie określenia wzoru i sposobu udostępniania urzędowego formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy w postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz sposobu dokumentowania stanu majątkowego, dochodów lub stanu rodzinnego wnioskodawcy (Dz.U. nr 227, poz. 2245) może być podpisany także przez pełnomocnika strony.
Niezamieszczenie pieczęci urzędowej wojewody na rozporządzeniu wojewody przedstawionym z wnioskiem o ogłoszenie w dzienniku urzędowym, z naruszeniem art. 15 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów (Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 449 ze zm.), nie jest naruszeniem prawa materialnego w rozumieniu art. 174 pkt 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Termin do wydania przez organ kontroli ruchu drogowego decyzji o skierowaniu na badania psychologiczne, o którym mowa w par. 2 ust. 1 rozporządzenia ministra zdrowia z 1 kwietnia 2005 r. w sprawie badań psychologicznych kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz wykonujących pracę na stanowisku kierowcy (Dz.U. nr 69, poz. 622 ze zm.) jest terminem instrukcyjnym.
Wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
Według art. 158 i art. 14 ust. 9 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 3, poz. 11) postępowania w sprawach zwrotu tego podatku należnego na podstawie art. 77 ust. 4 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 ze zm.) w związku z przepisami rozporządzenia ministra finansów z 9 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych (Dz.U. nr 74, poz. 673), niedokonanego przed 1 marca 2009 r., prowadzone są przez organ podatkowy właściwy w zakresie zwrotu akcyzy. Chodzi o naczelnika urzędu celnego, u którego dokonano rozliczenia i zapłaty akcyzy potwierdzonych dokumentami zapłaty na terytorium kraju niezależnie od tego, czy procedura została wszczęta przed 1 marca 2009 r., czy później.
Kolumnę przygotowała Dobromiła Niedzielska-Jakubczyk
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu