Kronika prawa.pl
Dziennik Ustaw z 2 kwietnia 2015 r.
ministra sprawiedliwości z 18 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przechowywania akt spraw komorniczych oraz zamkniętych urządzeń ewidencyjnych
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 17 kwietnia 2015 r.
: Komornik zalicza do dokumentacji kategorii A, która jest przechowywana przez 10 lat:
wakta dotyczące egzekucji z nieruchomości, w której nastąpiło przysądzenie własności tejże,
wakta dotyczące egzekucji w celu zniesienia współwłasności nieruchomości w drodze sprzedaży publicznej, w której nastąpiło przysądzenie własności,
wakta związane z egzekucją z udziałem Skarbu Państwa, z wyjątkiem spraw z repertorium Kms,
wakta co najmniej pięciu spraw z każdego roku i z każdego sposobu egzekucji, w szczególności z egzekucji ze statków morskich, praw własności przemysłowej oraz z przedmiotów o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej,
wwszystkie akta spraw z repertorium Kms, Kmp i Km z wybranych przez siebie dwóch dni z każdego roku.
ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 24 marca 2015 r. w sprawie warunków, jakie powinny spełniać jednostki organizacyjne, którym agencja płatnicza może powierzyć wykonywanie czynności kontrolnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020
następnego dnia po ogłoszeniu, tj. 3 kwietnia 2015 r.
: Warunki organizacyjne spełnia jednostka, która:
wma strukturę zapewniającą prawidłowe wykonywanie czynności kontrolnych; musi ja też cechować przejrzysty podział kompetencji i odpowiedzialności na wszystkich poziomach organizacyjnych,
wokreśli na piśmie obowiązki każdej osoby, której powierzono wykonywanie czynności kontrolnych lub zatwierdzanie wyników,
wma opracowany na piśmie i przyjęty sposób postępowania określający w szczególności zasady i tryb postępowania przy wykonywaniu czynności kontrolnych, a także może przedstawić opis dokumentów dotyczących tych czynności,
wnie może być organizacyjnie powiązana z podmiotami kontrolowanymi,
wzapewnia wyłączenie z czynności kontrolnych pracowników zatrudnionych w tej jednostce w razie pojawienia się - chociażby potencjalnie - konfliktu interesów.
ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 23 marca 2015 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej niektórych napojów
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 17 kwietnia 2015 r.
: Chodzi o wymagania wobec napojów zawierających dwutlenek węgla, znajdujących się pod ciśnieniem powyżej 1 bara i w temperaturze 20°C, a także stosowane do szklanych butelek i zamknięć typowych dla wina musującego.
marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 18 marca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o orderach i odznaczeniach
Trybunału Konstytucyjnego z 24 marca 2015 r., sygn. akt K 19/14
: Otwarcie zawodu urbanisty, czyli dopuszczenie do czynności z zakresu urbanistyki szerszego kręgu osób i zniesienie samorządu zawodowego urbanistów jest zgodne z konstytucją - orzekli sędziowie TK.
Trybunał uznał, że ustawodawca mógł zmienić poprzednią ocenę co do zaliczenia zawodu urbanisty do kategorii zawodów zaufania publicznego, a w konsekwencji znieść samorząd urbanistów. Sędziowie stwierdzili ponadto, że zmiana oceny dotycząca statusu znajduje uzasadnienie w charakterystyce tego zawodu. Zdaniem TK, wykonywanie prac przez urbanistów wiąże się z zaspokajaniem potrzeb ludności. Brakuje natomiast bezpośrednich relacji albo szczególnych więzi urbanistów z osobami fizycznymi. Nawet jeżeli urbanista w swojej działalności zawodowej ma dostęp do informacji dotyczących życia prywatnego osób fizycznych, to nie mają one zasadniczego znaczenia dla kształtowania ładu architektoniczno-przestrzennego. Trybunał podkreślił, że w Unii Europejskiej ani w państwach członkowskich nie obowiązuje jeden model dostępu do zawodów regulowanych, a zmiana statusu prawnego zawodu urbanisty w Polsce i uzależnienie wykonywania go wyłącznie od spełnienia wymagań dotyczących wykształcenia nie jest rozwiązaniem nietypowym w UE.
ministra zdrowia z 2 kwietnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 17 kwietnia 2015 r.
: Produkty lecznicze z grupy ATC G03A, czyli hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego, posiadające kategorię dostępności OTC wydaje się osobie, która ukończyła 15 lat.
Monitor Polski z 14 kwietnia 2015 r.
nr 9/MON ministra obrony narodowej z 3 kwietnia 2015 r. zmieniające zarządzenie w sprawie nadania statutu Służbie Kontrwywiadu Wojskowego
następnego dnia po ogłoszeniu, tj. 15 kwietnia 2015 r., z mocą od 1 kwietnia 2015 r.
: W skład SKW wchodzi 19 jednostek organizacyjnych.
prokuratora generalnego z 31 marca 2015 r. o wolnym stanowisku prokuratorskim
: W Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zostało zwolnione stanowisko prokuratora Biura Lustracyjnego.
ministra sprawiedliwości z 31 marca 2015 r. o wolnym stanowisku komornika sądowego
: Do obsadzenia pozostaje stanowisko komornika w rewirze przy Sądzie Rejonowym w Obornikach. Wnioski o powołanie można składać do ministra sprawiedliwości w terminie 1 miesiąca od ogłoszenia tego obwieszczenia, tj. do 14 maja 2015 r.
Państwowej Komisji Wyborczej z 1 kwietnia 2015 r. w sprawie zasad i trybu przekazywania Okręgowej Komisji Wyborczej nr 21 w Warszawie wyników głosowania i protokołów głosowania z obwodów utworzonych za granicą w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na 10 maja 2015 r.
z dniem podjęcia, tj. 1 kwietnia 2015 r.
: Wyniki głosowania i protokoły głosowania w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 10 maja 2015 r. z obwodów głosowania utworzonych za granicą są przekazywane okręgowej komisji wyborczej dla dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy (do OKW nr 21). Jeżeli PKW zarządzi stosowanie systemu informatycznego, obwodowe komisje wyborcze utworzone za granicą będą mogły korzystać z takiego wspomagania. Wówczas obwodowa komisja dostanie zatwierdzone do użytku przez PKW oprogramowanie. Zostanie ono przekazane przez OKW konsulowi, za pośrednictwem ministra spraw zagranicznych.
W takich razach transmisji danych dokonuje się - za pośrednictwem internetu - po uwierzytelnieniu przez przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej zgodności przesyłanych danych z danymi zawartymi w protokole przyjętym przez OKW.
Państwowej Komisji Wyborczej z 1 kwietnia 2015 r. w sprawie zasad i trybu przekazywania okręgowej komisji wyborczej właściwej dla siedziby armatora wyników głosowania i protokołów głosowania z obwodów utworzonych na polskich statkach morskich w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2015 r.
z dniem podjęcia, tj. 1 kwietnia 2015 r.
: Wyniki i protokoły głosowania w obwodzie w wyborach prezydenckich zarządzonych na 10 maja 2015 r., z obwodów utworzonych na polskich statkach morskich, są przekazywane okręgowej komisji wyborczej właściwej dla siedziby armatora. W przypadku korzystania ze wspomagania informatycznego obwodowa komisja wyborcza dostanie oprogramowanie zatwierdzone przez PKW, przekazane przez właściwą okręgową komisję wyborczą za pośrednictwem armatora.
Armator niezwłocznie przekaże właściwej OKW otrzymane od kapitanów statków protokoły głosowania bądź sporządzone informacje o wynikach głosowania w obwodach. W razie przedłużającego się oczekiwania na dane z któregoś obwodu, armator podejmie działania w celu ich uzyskania. Gdyby nie udało mu się ich dostać w ciągu 24 godzin od zakończenia głosowania w obwodzie, niezwłocznie poinformuje właściwą okręgową komisję wyborczą o przyczynach takiego stanu rzeczy. Armator podaje przy tym numery i siedziby obwodów, z których wyników brak.
Otrzymaną od obwodowej komisji wyborczej kopertę z protokołem głosowania oraz drugi egzemplarz protokołu wraz z pozostałymi dokumentami i pieczęcią komisji kapitan statku przekazuje niezwłocznie po powrocie do kraju armatorowi. Ten oddaje je właściwej okręgowej komisji wyborczej.
ministra infrastruktury i rozwoju z 27 marca 2015 r. w sprawie zmienionej listy projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013
: Zmieniona lista projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 - 2013 została zamieszczona na stronach internetowych Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju: http://www.mir.gov.pl w zakładce Fundusze Europejskie/Fundusze Europejskie 2007-2013/Projekty kluczowe/Listy projektów kluczowych, http://www.funduszeeuropejskie.2007-2013.gov.pl w zakładce O Funduszach Europejskich/Fundusze Europejskie 2007-2013/Projekty kluczowe oraz http://www.pois.2007-2013.gov.pl, w zakładce Wstęp do Programu/Projekty.
ministra infrastruktury i rozwoju z 27 marca 2015 r. w sprawie wytycznych ministra infrastruktury i rozwoju w zakresie wykorzystania środków pomocy technicznej na lata 2014-2020
: Wytyczne ministra infrastruktury i rozwoju (MIiR/H 2014-2020/(5 (01) )/02/2015) w zakresie wykorzystania środków pomocy technicznej na lata 2014-2020, wydane na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 10 ustawy z 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 zostały zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju: http://www.mir.gov.pl oraz na portalu: http://funduszeeuropejskie.gov.pl w dziale Zapoznaj się z prawem i dokumentami. Są stosowane od 24 lutego 2015 r.
ministra infrastruktury i rozwoju z 27 marca 2015 r. w sprawie wytycznych ministra infrastruktury i rozwoju w zakresie szczegółowego opisu osi priorytetowych krajowych i regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020
: Wytyczne ministra infrastruktury i rozwoju (MIR/H 2014-2020/2(01)/02/2015) w zakresie szczegółowego opisu osipriorytetowych krajowych i regionalnych programów operacyjnych na lata 2014 - 2020 zostały zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju: http://www.mir.gov.pl oraz na portalu: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl w dziale Zapoznaj się z prawem i dokumentami. Są stosowane od 30 stycznia 2015 r.
ministra infrastruktury i rozwoju z 27 marca 2015 r. o podjęciu przez Komisję Europejską decyzji zatwierdzającej Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020
: 12 lutego 2015 r. Komisja Europejska podjęła decyzję wykonawczą nr C(2015) 885 przyjmującą niektóre elementy programu operacyjnego "Inteligentny rozwój na lata 2014-2020" do wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, należącego do celu "Inwestycje na rzecz wzrostu i zatrudnienia" w Polsce. Program jest stosowany od 23 lutego 2015 r., tj. od otrzymania notyfikacji. Jego treść została opublikowana na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju pod adresem: http://www.poir.gov.pl oraz na portalu: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl, w dziale Zapoznaj się z prawem i dokumentami/Program Inteligentny Rozwój 2014-2020.
dobromila.niedzielska@infor.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu