Nie ma zgody na znikające pieniądze z funduszu
Ministerstwo Zdrowia sprzeciwia się pomysłom resortu pracy. Chodzi o projekt znoszący górny limit składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Może on spowodować straty w NFZ w wysokości niemal 3 mld zł
Zgodnie z projektem, który został właśnie przyjęty przez rząd, od 2018 r. składki na ZUS mają być odprowadzane od całości przychodu, a nie - jak dotąd - do 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Dzięki temu do budżetu ZUS wpłynie więcej pieniędzy. Niestety rykoszetem dostanie Narodowy Fundusz Zdrowia. Wpływy do jego kasy zmniejszą się o 270 mln zł rocznie. W perspektywie dekady będzie to 2,7 mld zł. Składka zdrowotna będzie bowiem naliczana od niższej kwoty.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.