Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Infrastruktura

Samolot od narodu

27 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

"Dar od narodu - samolot dla prezydenta" - pod takim hasłem w internecie ruszyła akcja nawołująca do ogólnonarodowej zbiórki na nową maszynę dla VIP-ów.

Twórcy akcji przekonują, że po katastrofie pod Smoleńskiem Polacy powinni pokazać całemu światu, że potrafią działać razem, a tragedię "przekuć w działanie wspólnotowe, ponadczasowe i użyteczne". W jaki sposób? Poprzez zbiórkę na nowy samolot dla prezydenta.

35-letni właściciel agencji reklamowej z Poznania Maciej Bielaczyk oraz 53-letni nauczyciel historii Mirosław Marek zarzekają się, że ich inicjatywa nie ma nic wspólnego z żadną partią polityczną ani prywatną firmą. - To projekt pro publico bono - mówi Bielaczyk. Sami nie chcą fizycznie zbierać pieniędzy. Szukają do współpracy fundacji oraz osób, które będą promować inicjatywę.

W kilka dni stronę odwiedziło kilka tysięcy osób. Odzew nie zawsze był pozytywny. Ale twórcy się nie zrażają. - Owsiak, gdy ruszał ze swoją zbiórką, też niejeden raz usłyszał słowo "utopia" - mówi Bielaczyk.

Twórcy apelu zarzekają się, że ich inicjatywa to nie żart i należy ją potraktować poważnie. Ale MON nie czeka na jej efekty. Z informacji resortu obrony wynika, że zanim nietypowa zbiórka się rozkręci, stare tupolewy zostaną zastąpione nowymi embraerami. Już w czerwcu VIP-y mają latać wyprodukowanymi w Brazylii samolotami. Umowa z PLL LOT zakłada wyczarterowanie oraz przebudowę dwóch takich maszyn. - Zostanie podpisana w ciągu najbliższych kilku dni - mówi rzecznik ministra obrony narodowej Janusz Sejmej.

Dwa samoloty Embraer 175 zostały zakupione przez PLL LOT w zeszłym roku. Zabierają na pokład 82 pasażerów i osiągają prędkość ok. 900 km/h. Zanim zaczną nimi latać polskie VIP-y, samoloty zostaną przebudowane i przemalowane na barwy narodowe. MON nie zdradza, ile będzie kosztował ten remont. - To nie są gigantyczne kwoty - zapewnia Sejmej. Jak napisała "Gazeta Wyborcza", użytkowanie embraerów będzie tańsze niż latanie tupolewami. Wliczając koszty opłacenia załogi i czarteru, godzina lotu nową maszyną będzie kosztować 36 tys. zł. Godzinny lot Tu-154 M - ok. 50 tys. zł.

Barbara Sowa

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.