Rektor powinien częściej informować o budżecie
Szkolnictwo wyższe
Uczelnie, które ponoszą straty finansowe, powinny częściej składać sprawozdania do ministra nauki informujące o ich sytuacji. Takie stanowisko przedstawiła Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW). Dotyczyło ono projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego określającego wzory sprawozdań.
- Rada proponuje podjęcie prac nad koncepcją poszerzenia zakresu i zwiększenia częstotliwości sprawozdań w odniesieniu do instytucji, których sytuacja ekonomiczno-finansowa wykazuje ryzyko dalszej straty - wskazuje prof. Jerzy Woźnicki, przewodniczący RGNiSW.
Uczelnie dostrzegają wady tej propozycji, które m.in. wynikają z harmonogramu działań uczelni.
- Wiele płatności jest odroczonych w czasie, dlatego mimo że rok kalendarzowy kończy się w grudniu, pełny obraz sytuacji finansowej uzyskujemy dopiero w pierwszym kwartale roku następnego - mówi Marcin Poznań, rzecznik prasowy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Dodaje, że to, czy na podstawie częściej składanych sprawozdań uda się uzyskać informacje, które pozwolą podjąć kroki mające ratować budżet szkoły wyższej, zależy od szczegółów zaproponowanego rozwiązania.
- Już obecnie uczelnia, w której suma strat netto w okresie nie dłuższym niż pięć ostatnich lat przekracza 25 proc. kwoty dotacji z budżetu otrzymanej w roku poprzedzającym ten bieżący budżetowy, jest zobowiązana do opracowania programu naprawczego. A w takiej sytuacji ministerstwo częściej otrzymuje od niej sprawozdania z realizacji programu - mówi Marcin Poznań.
O tym, że problem jest istotny, przekonują statystki. Tylko od 2010 r. liczba uczelni, które odnotowują straty, się potroiła. W 2012 r. wykazało je 38 uczelni publicznych (w łącznej wysokości 91 mln zł).
Urszula Mirowska-Łoskot
Projekt w trakcie konsultacji
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu