Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Bezpieczeństwo

Rekompensata za wymianę niebezpiecznego sprzętu?

7 sierpnia 2025
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

W strategii cyberbezpieczeństwa należy uwzględnić środki, które zrekompensują firmom obowiązkową wymianę infrastruktury informatycznej – uważa rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

W swoich uwagach do projektu strategii cyber bezpieczeństwa na lata 2025–2029 rzeczniczka MŚP wskazuje, że obowiązek takiej wymiany – produktów, usług i procesów ICT – będzie konsekwencją uznania producenta posiadanego sprzętu za dostawcę wysokiego ryzyka (HRV). Wiąże się to z dużymi nakładami.

Rzeczniczka przyznaje, że strategia przewiduje możliwość uruchomienia mechanizmów wsparcia dla sektora MŚP, ale jej zdaniem powinno to mieć charakter obligatoryjny. Należy też oszacować koszty takiej operacji dla gospodarki. Agnieszka Majewska proponuje ponadto rozważenie możliwości dodatkowej pomocy dla krajowych producentów i dostawców odpowiedniego sprzętu.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.