Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

SN: Spółka-matka nie zawsze będzie płatnikiem składek ZUS

Drewniany młotek sędziowski leżący na stole w sali rozpraw. W tle widoczne księgi prawnicze, dokumenty oraz figura Temidy. Zdjęcie symbolizuje wymiar sprawiedliwości, sądy i pracę sędziów.
Spółka-matka nie zawsze będzie płatnikiem składek ZUSGazetaPrawna.pl / Gazeta Prawna/Zdjęcie poglądowe
58 minut temu

Zatrudnienie w spółce zależnej nie oznacza, że faktycznym płatnikiem składek ZUS będzie spółka-matka. Trzeba bowiem udowodnić, że powiązanie między spółkami jest na tyle ścisłe, że każda praca w spółce-córce będzie wykonywana tylko na rzecz spółki dominującej.

Sprawa dotyczyła podlegania ubezpieczeniom społecznym pracowników spółki X, którzy byli zarazem zatrudnieni w spółce Y na podstawie umowy zlecenia. Ze spółką X pracownicy ci mieli zawarte umowy o pracę i z tego tytułu opłacali wszystkie wymagane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Problemem w sprawie było to, że spółka Y była jedynym udziałowcem spółki X, a więc jej spółką-matką, a X – całkowicie zależną od niej spółką-córką.

Pozostało 86% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.