Niewykorzystanie urlopu w czasie ferii dopuszczalne tylko w wyjątkowych przypadkach
Dyrektor szkoły (będący nauczycielem) w poprzednim roku szkolnym w trakcie ferii letnich nadzorował remont w szkole. Nie wykorzystał zatem urlopu wypoczynkowego. Został odwołany w związku z rezygnacją ze stanowiska. W obecnym roku szkolnym nie skorzystał też z urlopu uzupełniającego. Nadal jednak będzie nauczycielem w szkole. Czy trzeba mu wypłacić ekwiwalent, czy też nadal może skorzystać z uprawnienia do urlopu uzupełniającego? Czy wynagrodzenie za urlop uzupełniający trzeba wyliczyć od wynagrodzenia na stanowisku dyrektora czy nauczyciela?
Zasadą jest, że urlop musi być wykorzystany w naturze. Dopiero wtedy, gdy nie jest to możliwe z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, nauczycielowi należy się ekwiwalent (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 listopada 2009 r., sygn. akt I OSK 560/09, LEX nr 586413).
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.