Dziennik Gazeta Prawana logo

Jak będzie wyglądało ciepłownictwo w 2040 r.? Rząd przedstawił strategię

Elektrociepłownia Warszawa - będzie tu próg?
Niemal 60 proc. ciepła systemowego w Polscepochodzi z węgla.Materiały prasowe / fot. Grzegorz Olejarz, Towarzystwo na rzecz Ziemi.
58 minut temu

Polskie ciepłownictwo systemowe jest ewenementem na skalę europejską. Jednocześnie jest mocno uzależnione od węgla, a jego transformacja może kosztować 231 mld zł.

Udział odnawialnych źródeł energii w ciepłownictwie systemowym może wynieść 52,2 proc. w 2040 r., a udział źródeł nisko- i bezemisyjnych nawet 100 proc. – wynika z ogłoszonej w piątek (26 czerwca 2026 r.) Strategii Transformacji Ciepłownictwa do 2040 r. Do 15 lipca trwają konsultacje dokumentu, mającego wyznaczyć kierunek na następne lata. Dotychczas w Polsce nie istniał taki dokument – wprawdzie rząd Prawa i Sprawiedliwości także przygotował projekt strategii w 2022 r. i przekazał go do konsultacji, ale ostatecznie nie został on przyjęty. Autorzy strategii wskazują, że przez to trudniej jest podejmować racjonalne decyzje inwestycyjne, a ryzyko lokowania kapitału w rozwiązania, które mogą utracić swoją ekonomiczną lub regulacyjną zasadność jest większe.

Pozostało 94% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: edgp.gazetaprawna.pl/Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.