Dziennik Gazeta Prawana logo

Bliżej energetycznej wojny z Rosją

10 marca 2022

Kreml czeka na wyniki unijnego szczytu, który może pozbawić go surowcowych dochodów. Europejskim politykom coraz trudniej legitymizować interesy z Rosją

Po tym, jak embargo na rosyjskie surowce energetyczne ogłosił Waszyngton, a z Londynu i Brukseli popłynęły deklaracje wygaszania dostaw ze Wschodu, Władimir Putin zapowiedział sankcje odwetowe. Lista krajów i towarów nimi objętych pozostaje na razie nieznana. Spekuluje się, że może na nią trafić m.in. wzbogacony uran, wykorzystywany jako paliwo dla elektrowni jądrowych. Rosja odpowiada za około jedną trzecią światowej produkcji tego surowca, a zatrzymanie części jego dostaw może być kolejnym ciosem w napięte rynki energii na Zachodzie. Restrykcje mogą objąć także strategiczne gospodarczo metale, takie jak aluminium czy nikiel.

Pozostało 66% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.