Złoty zyskuje, bo dolar jest coraz słabszy
Wysoka inflacja we wrześniu i związany z tym wzrost oczekiwań co do podwyżki stóp przez RPP stały się pretekstem do umocnienia złotego. Wczoraj zyskiwał głównie do dolara.
Polska waluta rośnie w siłę już od środy, gdy GUS opublikował dane o wyższym od oczekiwanego wzroście cen w poprzednim miesiącu. Inflacja wyniosła 2,5 proc., a ekonomiści spodziewali się 2,3 proc. To stało się przyczyną kolejnych spekulacji o podwyżce stóp NBP. Gdyby do tego doszło, inwestowanie w polskie aktywa stałoby się jeszcze bardziej opłacalne ze względu na większą różnicę w poziomie stóp między Polską a Europą Zachodnią i USA. Pod to właśnie niektórzy inwestorzy zaczęli zajmować pozycje na rynku i złoty się umocnił.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.