Jakie zapisy są niedozwolone w uchwale o wprowadzeniu strefy płatnego parkowaniaRada miasta zmieniła regulamin wprowadzający strefę płatnego parkowania. W jego treści przewidziano postępowanie reklamacyjne. Z założenia miało ono umożliwić zainteresowanemu weryfikację (przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego) opłaty dodatkowej za niezapłacenie za postój w strefie płatnego parkowania. Drugi zapis uzależnia uprawnienie do nabycia abonamentu od posiadania prawa własności do pojazdu lub gdy samochód jest leasingowany. Czy takie zapisy regulaminu są dopuszczalne?Leszek Jaworski•29 marca 2017
Tylko znęcanie się nad zwierzęciem prowadzi do odebrania go właścicielowiStowarzyszenie interweniowało u wójta w sprawie zaniedbanego konia. Jego właściciel przez niechlujstwo niedostatecznie go pielęgnował, czego dowodem były wieloletnie zaniedbania kopyt - brak ich przycinania i formowania, co doprowadziło do przerośnięcia i zniekształceń. Stowarzyszenie stwierdziło, że tak zaniedbane kopyta powodowały ból podczas poruszania się zwierzęcia, na co wskazywał jego chód i charakterystyczna postawa wiążąca się z nadmiernie rozbudowanymi mięśniami grzbietu i ramion. Czy w tej sytuacji zachodzi konieczność odebrania konia jego właścicielowi?Leszek Jaworski•29 marca 2017
Czy gmina musi odbierać odpady zielone z nieruchomości mieszkańcaRada miejska w uchwale w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy przyjęła zapis, że do punktu selektywnego zbierania odpadów mieszkańcy mogą oddawać m.in. odpady zielone z pielęgnacji ogródków, w przypadku gdy pozbycie się tych odpadów jest konieczne poza harmonogramem odbioru z nieruchomości. Jednocześnie przyjęto, że transport odpadów do punktu selektywnego zbierania mieszkańcy zapewniają we własnym zakresie i na własny koszt. Jeden z zainteresowanych uważa, że nie ma podstaw prawnych do nakładania takiego obowiązku na członków wspólnoty. Twierdzi, że jest to zadanie gminy. Czy ma rację?Leszek Jaworski•29 marca 2017
Kontrola abonamentu RTV: 10 rzeczy jakie muszą wiedzieć przedsiębiorcyPROBLEM: Przedsiębiorcy, którzy posiadają w firmach odbiorniki RTV, właściwie w każdej chwili mogą się spodziewać kontroli. Podczas nich sprawdza się, czy jest wypełniany obowiązek rejestracji odbiorników, a w przypadku gdy są one już zarejestrowane – weryfikuje się, czy są uiszczane opłaty abonamentowe. O tym, że kontrolerzy pojawiają się w firmach, świadczy m.in. duża liczba spraw, jakie trafiają w ostatnim okresie do sądów administracyjnych.Leszek Jaworski•28 marca 2017
Kontrola abonamentu RTV w firmie możliwa bez uprzedzeniaPROBLEM: Przedsiębiorcy, którzy posiadają w firmach odbiorniki RTV, właściwie w każdej chwili mogą się spodziewać kontroli. Podczas nich sprawdza się, czy jest wypełniany obowiązek rejestracji odbiorników, a w przypadku gdy są one już zarejestrowane - weryfikuje się, czy są uiszczane opłaty abonamentowe. O tym, że kontrolerzy pojawiają się w firmach, świadczy m.in. duża liczba spraw, jakie trafiają w ostatnim okresie do sądów administracyjnych.Leszek Jaworski•28 marca 2017
Rozwiązywanie umów z pominięciem standardówMimo zapewnień szefowej resortu edukacji o braku redukcji zatrudnienia w szkołach w związku z reformą oświatową zwolnienia są wpisane w nowe przepisy. Niestety regulacje te stawiają nauczycieli w bardzo niekorzystnej sytuacjiLeszek Jaworski•24 marca 2017
Rozwiązywanie umów z pominięciem standardówMimo zapewnień szefowej resortu edukacji o braku redukcji zatrudnienia w szkołach w związku z reformą oświatową zwolnienia są wpisane w nowe przepisy. Niestety regulacje te stawiają nauczycieli w bardzo niekorzystnej sytuacjiLeszek Jaworski•24 marca 2017
Ustawa z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (cz. 5) Na początku piątej części komentarza omówiona zostanie regulacja, która nakazuje odpowiednie stosowanie w postępowaniu egzekucyjnym przepisów kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.). Rozwiązanie to ma kardynalne znaczenie, ponieważ nie wszystkie kwestie szczegółowo zostały uregulowane. Leszek Jaworski•22 marca 2017
ŚCIĄGAWKA: Jak uzyskać zezwolenie na loterię promocyjnąPrzedsiębiorcy – w celu zwiększenia obrotów – często organizują loterie promocyjne dla konsumentów. Trzeba pamiętać, że wymagane jest uzyskanie zezwolenie dyrektora izby administracji skarbowej. O takie zezwolenie mogą się ubiegać podmioty, które spełnią warunki określone w ustawie z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 471 ze zm.; dalej: ugh). Loterie promocyjne mogą być urządzane jednorazowo, zgodnie z zatwierdzonym regulaminem, w skali ogólnokrajowej lub lokalnej. Przedstawiamy poniżej, jak w kilku krokach uzyskać odpowiednie zezwolenie.Leszek Jaworski•14 marca 2017
Fiskus i celnicy razem. Nie wszyscy mogą liczyć na pracęPracownicy i funkcjonariusze celni nie mogą spać spokojnie. Utworzenie od 1 marca Krajowej Administracji Skarbowej oznacza dla nich bowiem roszady personalne, a nawet zwolnieniaAgnieszka Pokojska•10 marca 2017