Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Bliski Wschód

Irański program kosmiczny może być przykrywką dla testów broni rakietowej

3 lipca 2018
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Iran prowadzi prace nie tylko nad programem wzbogacania uranu, ale także podboju kosmosu.

Wczoraj Teheran przeprowadził trzeci udany test rakiety Kawoszgar-3. Teherańska telewizja Al-Alam podała, że tym razem została ona wyposażona w "eksperymentalną kapsułę" ze zwierzętami. Pokazano też zdjęcia z jej wnętrza - na pokładzie były m.in. szczur, żółwie i dżdżownice. Telewizja zapewniła, że obraz jest przesyłany z kosmosu.

- To był test całkowicie pokojowy - zapewnił irański minister obrony gen. Ahmad Wahidi. Agencja Reutera pisze, powołując się na telewizję Press TV, że rakieta Kawoszgar umożliwia wynoszenie na orbitę satelitów. W lutym ubiegłego roku Iran umieścił na orbicie swojego drugiego sztucznego sputnika o nazwie Omid. Wraz ze startem rakiety ogłoszono rozpoczęcie prac nad trzema nowymi satelitami telekomunikacyjnymi.

Zapewnieniom o pokojowym programie kosmicznym wiary nie dają USA. Waszyngton obawia się, że może to być tylko przykrywka do prac nad nowymi rakietami balistycznymi dalekiego zasięgu, na dodatek zdolnymi do przenoszenia głowic jądrowych. Choć wczoraj Teheran niespodziewanie zapowiedział, że gotów jest wzbogacać uran nie w swoich fabrykach, ale za granicą, to Stany Zjednoczone z ogromną rezerwą podeszły do deklaracji prezydenta Mahmuda Ahmadineżada.

, bbc, pap

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.