Dziennik Gazeta Prawana logo

Czy rada gminy może zmienić formę umowy wynikającą z przepisów

7 września 2016

Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie określenia zasad obciążania służebnością przesyłu nieruchomości gruntowych będących własnością gminy. W jej treści określiła zakres kosztów związanych z ustanowieniem służebności, a także elementy umowy ustanawiającej służebność. Zobowiązała także do zawarcia tej umowy w formie aktu notarialnego. Czy rada była upoważniona do wydania takiej uchwały?

Nie. Rada nie była upoważniona do wydania tej uchwały. Z art. 18 ust. 2 pkt 9a ustawy o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.) wynika, że rada gminy ma jedynie kompetencje do określania zasad nabycia, zbycia i obciążania nieruchomość bądź tylko do wyrażenia zgody na dokonanie tych czynności. Nie może natomiast wypowiadać się w zakresie elementów umowy ustanawiającej służebność ani odnośnie do kosztów związanych z jej zawarciem. Trzeba też pamiętać o tym, że wskazany art. 18 ust. 2 pkt 9a u.s.g. przewiduje wyjątki od generalnej zasady wyrażonej w art. 30 ust. 2 pkt 3 u.s.g. mówiącej o tym, iż gospodarowanie mieniem komunalnym należy do wójta, burmistrza, prezydenta miasta (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 2 lipca 2015 r., sygn. akt II SA/Gl 482/15).

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.