Błędy w wydatkach oznaczają odpowiedzialność nie tylko skarbnika, lecz także wójta
Jestem skarbnikiem w gminie. Rzecznik dyscypliny finansów przeciwko mnie i wójtowi wszczął sprawy o naruszenie dyscypliny. Mnie zarzucił niewłaściwą kontrolę operacji finansowych wynikających z planu finansowego gminy, a włodarzowi wydatkowanie środków publicznych z przekroczeniem zakresu upoważnienia do dokonywania wydatków, czyli też o niezgodność z ww. planem - wielokrotne przekroczenie wydatków w różnych punktach. Czy możemy być odrębnie karani za te naruszenia? Wydatki zatwierdzał przecież wójt, a sprawa dotyczy tego samego planu
Biorąc pod uwagę ustawę z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1311 ze zm.) - trzeba rozważyć zarówno odpowiedzialność wójta, jak i skarbnika. Jeśli chodzi o wójta, to podstawa prawna jego odpowiedzialności wynika z art. 4 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.