Dziennik Gazeta Prawana logo

Burmistrz zgłosi mieszkańca gminy do rejestru dłużników

30 czerwca 2010

Jeżeli mieszkaniec będzie zalegał z opłatą za wodę lub podatkiem na sumę co najmniej 200 zł, gmina może przekazać dane o takim zadłużeniu do biura informacji gospodarczej. Zobowiązanie musi być jednak wymagalne od co najmniej 60 dni.

Nie ma gminy, która nie posiadałaby wierzytelności od nieterminowo płaconych czynszów z tytułu najmu lokali, opłat za użytkowanie wieczyste czy podatków od nieruchomości. W walce z dłużnikami samorządy muszą więc dbać o odpowiednie zabezpieczenie roszczeń wynikających z umów oraz podejmować szybkie i zdecydowane działania windykacyjne w momencie powstania zadłużenia. Powiększaniu się skali wierzytelności cywilnoprawnych w gminie może zapobiec jedynie wdrożenie sprawnej polityki ich windykacji. Od 14 czerwca 2010 r. powinna ona niewątpliwie obejmować także przekazywanie informacji o dłużnikach i ich zaległościach do biur informacji gospodarczej.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.