Dziennik Gazeta Prawana logo

Państwo daje, urzędy skarbowe zabierają

26 czerwca 2018

Resort finansów w 2014 r. nakazał samorządom oddać rekordową kwotę subwencji oświatowej - 92 mln zł. Urzędnicy: To nabijanie kasy. I oddają sprawy do sądu

Powiat milicki w woj. dolnośląskim musi oddać fiskusowi 300 tys. zł. Powód? Zdaniem urzędników kontroli skarbowej samorządowcy oszukali podczas naliczania należnej subwencji oświatowej. To pieniądze otrzymywane co rok przez gminy, powiaty i województwa z resortu edukacji na prowadzenie szkół i innych placówek oświatowych. Średnio na ucznia przeznacza się ok. 5 tys. zł, na niepełnosprawnego - nawet 50 tys. Aby otrzymać subwencję, samorząd musi do 30 września wpisać wszystkich swoich uczniów do systemu informacji oświatowej (SIO), przypisując ich do odpowiednich kategorii. Tu właśnie błędów dopatrzył się UKS. Na podstawie prowadzonej przez niego kontroli decyzje nakazujące zwrot wydaje Ministerstwo Finansów.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.