Dziennik Gazeta Prawana logo

Obniżki dla włodarzy od lipca? To wcale nie takie pewne

30 maja 2018

Może się zdarzyć, że w tych radach gmin, gdzie dominuje Platforma Obywatelska, w kieszeniach samorządowców pieniędzy wcale nie ubędzie. A przynajmniej nie tak szybko, jak chciał rząd

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 936) od lipca br. pensje m.in. prezydentów, burmistrzów, wójtów, starostów, marszałków, członków zarządu poszczególnych jednostek, a także przewodniczących związków komunalnych powinny zostać obniżone. Tyle teoria. W praktyce bowiem, by do tego doszło, rady gmin muszą wcześniej podjąć stosowne uchwały. Ale czy będą chciały ścinać wynagrodzenia swoim włodarzom w trakcie kadencji? Niewykluczone, że w niektórych gminach radni pozostawią tę wątpliwą przyjemność na czas po wyborach i już nowej radzie. Zarówno dlatego, by nie krzywdzić swoich, ale także by nie robić zamieszania na koniec działalności. A co ciekawe, prawo umożliwia wstrzymanie się z uchwałami w sprawie redukcji wynagrodzeń.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.