Warto zapytać regionalne izby obrachunkowe
W związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych z 15 maja 2018 r. pojawiły się wątpliwości w zakresie sposobu postępowania przy wypłacie świadczeń pracowniczych dla przedstawicieli władzy wykonawczej w samorządzie. Wydaje się jednak, że nie ma tu jednej uniwersalnej odpowiedzi, jak postępować (czyli jakie kwoty wypłacać), wiele bowiem zależy od szczegółowych okoliczności.
W ramach możliwych scenariuszy można omówić dwa bardziej typowe. Warto jednak zwrócić uwagę na jeden ich wspólny mianownik, to, że ww. osoby (m.in. wójtowie, starostowie) przede wszystkim są pracownikami, konkretnie pracownikami samorządowymi w myśl ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1260). Skoro tak, to nieodzownym elementem każdego stosunku pracy (w tym z wyboru) jest wynagrodzenie za pracę. Ńw składnik ma więc fundamentalne znaczenie, co można wywnioskować m.in. z art. 22 par. 1 i 29 par. 1 pkt 3 kodeksu pracy.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.