Dziennik Gazeta Prawana logo

Jeżeli przeprosisz, kara będzie mniejsza

5 lutego 2020

Sąd lekarski może orzec niższą karę niż ta, której domaga się pokrzywdzony, zwłaszcza w sytuacji, gdy obwiniony lekarz przeprosił za swoje nieodpowiednie zachowanie – uznał Sąd Najwyższy

Lekarz Bogusław B., zatrudniony w szpitalu powiatowym w mieście G., został przez okręgowy sąd lekarski ukarany naganą, która została potem zamieniona na upomnienie przez Naczelny Sąd Lekarski. Karę tę sądy lekarskie wymierzyły wskutek dość nietypowych okoliczności – mianowicie skargę na doktora B. złożyła pielęgniarka z tego samego szpitala, współpracująca zresztą z nim stale w ramach obowiązków zawodowych. Powodem była dość ostra wymiana zdań, do jakiej doszło pomiędzy nimi przy pacjentach, w trakcie wykonywania czynności medycznych. Tyle że dość ostre sformułowania, jakich użył lekarz w trakcie scysji, nie odnosiły się bezpośrednio do pielęgniarki, ale jej męża – skądinąd radnego miasta G. A powodem użycia mocnych słów przez lekarza był powszechnie znany w środowisku fakt, iż radny głosował za obcięciem dotacji miejskich na rzecz szpitala mimo trudnej sytuacji finansowej placówki.

Pozostało 62% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.