Nowe uprawnienia inspektorów: sami wystawią mandaty
Inspektorzy inspekcji ochrony środowiska i inspekcji weterynaryjnej od 6 grudnia br. będą mogli nakładać mandaty za kolejne wykroczenia, np. związane z obowiązkami odbioru zużytego sprzętu
Nowe uprawnienia zostały im nadane na mocy rozporządzeń premiera opublikowanych w Dzienniku Ustaw pod koniec listopada. Zgodnie z art. 95 par. 1 ustawy z 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1713, dalej u.k.p.w.) postępowanie mandatowe prowadzi policja, a inne organy - gdy przepis szczególny tak stanowi. W praktyce nie zawsze regulacje wskazują, że inne inspekcje są upoważnione do nakładania mandatów. W takich przypadkach służby muszą się ograniczyć do pouczenia albo powiadomić policję - i to ona wówczas wystawia mandat. Aby temu zaradzić, w art. 95 par. 5 u.k.p.w. wskazano, że premier może wydać rozporządzenie, w którym wyraźnie wskaże, za jakie wykroczenia karać może określona inspekcja.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.