Nowa ustawa o nieletnich z podpisem głowy państwa
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą nowe rozwiązania dotyczące postępowania wobec najmłodszych sprawc ó w przestępstw. Większość przepis ó w wejdzie w życie 1 września 2022 r. Utraci natomiast moc obecnie obowiązująca ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz.U. z 2018 r. poz. 969), kt ó ra została uchwalona jeszcze w latach 80.
Nowa regulacja po raz pierwszy ustala minimalną granicę wieku (10 lat), od której małoletni mogą stanąć przed sądem za czyny stanowiące przejaw demoralizacji lub naruszające porządek prawny. Zostaną utworzone okręgowe ośrodki wychowawcze, w których znajdą się nieletni sprawcy przestępstw, którzy ukończyli 13. r.ż., oraz ci, którzy co prawda nie popełnili jeszcze czynu karalnego, ale wykazują wysoki stopień zdemoralizowania. W obu tych przypadkach decyzję o umieszczeniu w placówce będzie musiał podjąć sąd rodzinny.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.