Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo karne i wykroczeniowe

Konfiskata aut do zmiany

13 marca 2024
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Jutro wchodzą w życie przepisy o przepadku pojazdów. Ministerstwo Sprawiedliwości już teraz zapowiada jednak ich korektę

Resort Adama Bodnara zapowiada rezygnację z obligatoryjnego przepadku pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości na rzecz jego fakultatywności. W dodatku, gdy zamiast konfiskaty sąd będzie orzekał przepadek kwoty stanowiącej równowartość auta, pieniądze trafią nie do Skarbu Państwa (SP), lecz na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Bez obowiązku

Przepisy, które wejdą jutro w życie, przewidują, że – poza przypadkami, w których sprawca nie jest wyłącznym właścicielem pojazdu – sąd może odstąpić od przepadku tylko wówczas, gdy został on zniszczony, skradziony lub sprzedany. Oznacza to, że nie ma możliwości zrezygnowania ze stosowania konfiskaty (na rzecz przepadku kwoty będącej równowartością pojazdu) nawet wtedy, gdy byłaby ona niecelowa. Przykładowo, gdy auto jest niskiej wartości i z góry wiadomo, że koszty jego przechowywania przez wiele miesięcy, zanim sąd orzeknie o przepadku, a urząd skarbowy przeprowadzi licytację, przewyższą jego wartość. W dodatku, jeśli nie uda się znaleźć nabywcy, który zechce kupić takie auto choćby za połowę wartości oszacowania, to SP jeszcze poniesie koszty złomowania.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.