Czy uczelnia może wykorzystać dane absolwenta
Tylko wyraźna zgoda absolwenta uprawnia uczelnię do przetwarzania jego danych osobowych w celu marketingu własnych produktów i usług.
Uczelnia, na której studiowała czytelniczka, przesyła na jej adres domowy ulotki o nowych szkoleniach.
- Czy szkoła wyższa może przetwarzać dane osobowe jej absolwentów do celów marketingowych bez uzyskania na to wcześniejszej zgody każdego z nich - pyta pani Jolanta z Łodzi.
Nie. Jak stwierdził Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, tylko wyraźna zgoda każdego absolwenta uprawnia uczelnię do przetwarzania jego danych osobowych w celu marketingu własnych produktów i usług. W świetle przepisów ustawy o ochronie danych osobowych o legalnym wykorzystywaniu (przetwarzaniu) danych osobowych można mówić wówczas, gdy spełniony jest co najmniej jeden z warunków wskazanych w art. 23 ust. 1 pkt 1-5. Wśród nich ustawa wymienia zgodę osoby, której dane dotyczą, na przetwarzanie jej danych. Zgoda ta nie jest jednak wymagana, gdy administrator danych wykorzystuje dane np. dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów, a przetwarzanie danych nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą. Prawnie usprawiedliwiony cel według ustawy to m.in. marketing bezpośredni własnych produktów lub usług administratora danych.
W konsekwencji gdy uczelnia wykorzystuje do celów marketingu własnych produktów lub usług dane osobowe studentów (np. przesyłając im ulotki o prowadzonych przez uczelnię nowych szkoleniach), to działanie takie jest uprawnione na podstawie wspomnianego art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy. Ta przesłanka nie ma natomiast uzasadnienia dla wykorzystywania w tym samym celu danych osobowych jej absolwentów. Jeśli bowiem uczelnia ma zamiar wykorzystywać dane jej absolwentów do marketingu swoich produktów i usług, to musi uzyskać na to zgodę każdego z nich.
W sytuacji gdy uczelnia nie pozyskała zgody studenta na przetwarzanie jego danych osobowych w celach marketingowych po ukończeniu przez niego uczelni, to prowadzenie działalności marketingowej wśród absolwentów, po pierwsze, odbywa się bez podstawy prawnej, a po drugie, stanowi przetwarzanie danych osobowych niezgodnie z celem, dla którego zostały one pozyskane, czyli dla przeprowadzenia procesu kształcenia na uczelni wyższej.
Adam Makosz
Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 101, poz. 926 z późn. zm.).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu