Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo handlowe i gospodarcze

Kiedy wejdzie w życie ustawa zwiększająca bezpieczeństwo depozytów

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Ustawa podwyższająca do równowartości 100 tys. euro wartość depozytów bankowych objętych stuprocentową gwarancją wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

Czytelnik planuje założenie kilku lokat na duże kwoty w banku.

- Kiedy wejdą w życie przepisy, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa depozytów bankowych.

Ostatecznie nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz niektórych innych ustaw, która reguluje te kwestie, wejdzie w życie z dniem ogłoszenia. Wersja, którą pierwotnie uchwalił Sejm, przewidywała, że nowe przepisy wejdą w życie z dniem 31 grudnia 2010 r. Podczas prac senackich zaproponowano jednak, żeby zmienić ten termin. Ostatecznie Sejm uwzględnił poprawkę zaproponowaną przez Senat. Dlatego nowe regulacje zaczną obowiązywać od dnia ich opublikowania.

Nowelizacja przewiduje m.in., że dniem spełnienia warunku gwarancji w przypadku banku krajowego będzie dzień wskazany w decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Będzie to wskazany dzień zawieszenia działalności banku i ustanowienia zarządu komisarycznego, o ile nie zostanie on ustanowiony wcześniej, oraz wystąpienia do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości.

Świadczenie pieniężne będzie płatne w złotych, w terminie 20 dni roboczych od dnia spełnienia warunku gwarancji. Generalnie środki gwarantowane będą od dnia ich wniesienia na rachunek bankowy, nie później niż w dniu poprzedzającym dzień spełnienia warunku gwarancji, a w przypadku należności wynikających z czynności bankowych, o ile zostały dokonane przed dniem spełnienia warunku gwarancji - do równowartości w złotych 100 tys. euro - w 100 proc.

Dotychczasowy limit wynosi równowartość 50 tys. euro.

Ustawa czeka na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Ustawa z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz niektórych innych ustaw.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.