Dziennik Gazeta Prawana logo

Kiedy udziałowiec spółki nie może uczestniczyć w zgromadzeniu wspólników

16 lutego 2010

W zgromadzeniu wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą brać udział nie tylko jej wspólnicy. Z drugiej strony zdarzają się sytuacje, gdy osoba będąca wspólnikiem spółki (a w zasadzie - osoba wpisana w tym charakterze do księgi udziałów spółki) nie powinna zostać dopuszczona do udziału w zgromadzeniu wspólników.

Oprócz wspólników aktywny udział w zgromadzeniu (to jest przede wszystkim wykonywać prawo głosu) brać mogą zastawnicy lub użytkownicy udziałów, o ile umowa spółki przewiduje taką możliwość (art. 187 par. 2 k.s.h.). Bez prawa głosu w zgromadzeniu wspólników mogą oczywiście uczestniczyć inne osoby - członkowie innych organów spółki (tj. zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej), protokolant i przewodniczący (jeżeli przewodniczącym jest osoba niebędąca wspólnikiem lub jego przedstawicielem). Wskazane jest natomiast, aby członkowie organów spółki nie byli obecni przy dyskusjach oraz głosowaniach w sprawach ich bezpośrednio dotyczących - na przykład powołania członków zarządu na kolejną kadencję lub udzielenia im absolutorium z wykonywania obowiązków. W takim przypadku przewodniczący z własnej inicjatywy lub na wniosek wspólników powinien poprosić te osoby o opuszczenie obrad zgromadzenia. Istnieją również szczególne sytuacje, w których osoba będąca wspólnikiem spółki nie ma prawa brać udziału w zgromadzeniach wspólników.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.