Dziennik Gazeta Prawana logo

Jak wspólnik może wystąpić ze spółki z o.o.

21 czerwca 2011

Spółka z o.o. jest atrakcyjną i bardzo popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Zawiązując spółkę, wspólnicy obejmują uzgodnioną w umowie spółki ilość udziałów, z którymi wiążą się dla nich określone uprawnienia (m.in. prawo do dywidendy, głosowania na zgromadzeniu wspólników). W toku funkcjonowania spółki mogą jednak zaistnieć zdarzenia, w wyniku których wspólnik nie będzie już zainteresowany dalszym posiadaniem udziałów. W jaki sposób może on wystąpić ze spółki z o.o. i pozbyć się swoich udziałów?

Wyzbycie się przez wspólnika udziałów, a przez to zerwanie wynikającej z faktu ich posiadania więzi ze spółką, może nastąpić na dwa sposoby. Pierwszy z nich, zdecydowanie najbardziej popularny i najczęściej stosowany w praktyce, to zbycie udziałów na rzecz innego podmiotu. Drugi polega na umorzeniu udziałów posiadanych przez danego wspólnika.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.