Dziennik Gazeta Prawana logo

Gmina nie może narzucać niekorzystnych warunków umów o dostawę wody

25 listopada 2009

Jednostka samorządu terytorialnego nie może uchylać się od odpowiedzialności za zawinione przez nią przerwy w dostawie wody i odbiorze ścieków. Odmienne zachowanie może być potraktowane jako bezprawne nadużywanie pozycji dominującej.

Zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest jednym z zadań własnych gminy. Ostatnie miesiące pokazują jednak, że realizujące je samorządy wykorzystują fakt, że są jedynym przedsiębiorcą świadczącym tego rodzaju usługi na lokalnym rynku i narzucają mieszkańcom niekorzystne warunki umów. Jest to często podstawa do wszczęcia postępowania antymonopolowego przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.