Dziennik Gazeta Prawana logo

Przedsiębiorca nie może stosować rażąco wygórowanych kar za rozwiązanie umowy

4 listopada 2009

Kara za rozwiązanie umowy o świadczenie usługi telekomunikacyjnej nie może być rażąco wygórowana i powinna być zmniejszona proporcjonalnie do upływu okresu umowy.

Przedsiębiorcy dostarczający usługi telekomunikacyjne nie mogą wprowadzać do umów z konsumentami postanowień, które będą zobowiązywały do zapłaty sztywnej kary umownej (np. 1 tys. zł) w przypadku wcześniejszego zerwania umowy przez abonenta. W opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) taka kara powinna być naliczana proporcjonalnie do okresu umowy tzn. np. podpisując umowę na dwa lata i rozwiązując ją po roku, abonent powinien zapłacić połowę ustalonej kwoty - fakt ten musi wynikać bezpośrednio z umowy. Na podstawie postanowień wprowadzających sztywne kary przedsiębiorca ma bowiem możliwość pobrania od abonenta całej kwoty niezależnie od chwili, w której doszło do rozwiązania umowy. Jednocześnie abonent jest pozbawiony jakiejkolwiek podstawy do roszczeń o zmniejszenie kary.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.