Polska zapłaci za trzymanie uchodźców w ośrodku
Zamykając rodzinę z rocznym dzieckiem w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, Rzeczpospolita naruszyła jej prawo do życia prywatnego ‒ uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Skargi przeciw Polsce do Strasburga złożyło troje obywateli rosyjskich – rodzice i ich syn, którzy przez ponad dziewięc miesięcy byli przetrzymywani w ośrodku dla uchodźców. W 2015 r. rodzina podjęła kilka prób dostania się do naszego kraju i złożenia wniosku o przyznanie statusu uchodźcy, jednak Straż Graniczna regularnie jej to uniemożliwiała. Udało się to dopiero za piątym razem, wtedy też cała trójka trafiła do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej. Postępowanie w sprawie wniosku Rosjan toczyło się niemrawo – m.in. nie zawiadamiano ich z wyprzedzeniem o przesłuchaniach, nie mogli się więc na nie stawiać. Finalnie rodzinie nakazano opuszczenie terytorium RP. Wówczas udała się ona do Niemiec, skąd w 2018 r. została odesłana do Rosji.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.