Dziennik Gazeta Prawana logo

Coraz bliżej do wspólnotowego adwokata

29 czerwca 2018

Procedura karna

Podejrzany bez względu na to, w którym kraju UE ma miejsce pobytu, będzie miał prawo do skorzystania z porady adwokata, i to na każdym etapie postępowania. Wczoraj formalnie przyjęto wniosek Komisji Europejskiej w tej sprawie. Kolejnym krokiem będzie opublikowanie dyrektywy w Dzienniku Urzędowym UE. Od tej chwili państwa członkowskie będą miały trzy lata na wprowadzenie rozwiązań realizujących cele dyrektywy.

A ta, oprócz wspomnianej pomocy adwokata, gwarantuje wszystkim podejrzanym kontakt z rodziną. Ponadto jeżeli osoba podejrzana będzie znajdowała się poza granicami własnego państwa, będzie miała prawo do kontaktu z konsulatem.

Jak podaje Komisja Europejska, każdego roku w UE prowadzonych jest ponad 8 milionów postępowań karnych. I choć powszechnie uznawane jest, że każdy podejrzany ma prawo do obrony, to w porządkach prawnych państw członkowskich występują znaczące różnice, jeżeli chodzi np. o zasady, na jakich podejrzany może kontaktować się z adwokatem. Dla przykładu w niektórych krajach dopuszczalna jest sytuacja, kiedy to nie ma możliwości skontaktowania się z obrońcą podczas przesłuchiwania przez policję. Aby wyeliminować takie przypadki, dyrektywa stanowi, że podejrzanemu należy zapewnić prawo dostępu do adwokata od pierwszego przesłuchania policyjnego oraz że spotkania z adwokatem muszą mieć charakter poufny, umożliwiający podejrzanemu skuteczne korzystanie z prawa do obrony.

Małgorzata Kryszkiewicz

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.