Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo europejskie

Pracujący za granicą mogą się leczyć w Polsce tylko z EKUZ

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

ZDROWIE Na stałe pracuję w Niemczech, tam też płacę składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Latem przyjadę na miesiąc do rodziców - pisze pani Aneta. - Czy będę mogła, w razie konieczności, skorzystać z bezpłatnej pomocy lekarza lub dentysty? Rozważałam też wykonanie w polskim szpitalu drobnego zabiegu. Chciałabym zrobić to w kraju, bo tu miałabym pomoc i opiekę rodziny. Czy będę musiała za pobyt w szpitalu i operację zapłacić - zastanawia się czytelniczka

Pani Aneta pyta o dwie różne sprawy. Jeżeli mieszka i pracuje legalnie w Niemczech (to samo dotyczy wszystkich krajów unijnych), to ma ubezpieczenie zdrowotne i podlega niemieckiemu prawu dotyczącemu zabezpieczenia społecznego. Zgodnie z przepisami wspólnotowymi ma też prawo do niezbędnych świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach należących do Unii, a więc także w Polsce. Za leczenie zapłaci niemiecka kasa chorych. Aby mieć potwierdzenie ubezpieczenia, wybierając się na wakacje pani Aneta powinna w swojej kasie chorych uzyskać niemiecką europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (Europäische Krankenversicherungskarte). Wygląda ona bardzo podobnie do naszej.

Legitymując się niemiecką EKUZ, pani Aneta uzyska świadczenia zdrowotne niezbędne podczas pobytu w kraju na takich samych zasadach jak ubezpieczeni w Polsce. O tym, jakie świadczenia będą niezbędne, każdorazowo decyduje lekarz. Może to być również pobyt w szpitalu, ale spowodowany wypadkiem czy nagłą chorobą.

Inaczej trzeba się przygotować do planowanego zabiegu. EKUZ nie daje w tym przypadku żadnych uprawnień. Jeśli pani Aneta zdecyduje się na operację w Polsce, powinna się postarać o zgodę niemieckiej kasy chorych na planowane leczenie w innym państwie unijnym. Zgodę taką instytucje ubezpieczeniowe wystawiają na formularzu E 112. To zobowiązanie do pokrycia kosztów kuracji.

Jeśli czytelniczka uzyska taki dokument, zostanie potraktowana tak samo jak krajowi pacjenci, więc leczenie i pobyt w szpitalu będą nieodpłatne. Ale być może będzie musiała poczekać w kolejce. Jeśli jednak zdecyduje się na zabieg bez zgody niemieckiej kasy chorych, zostanie potraktowana jak pacjentka prywatna, a więc będzie musiała opłacić pełne koszty leczenia według szpitalnego cennika.

@RY1@i02/2016/127/i02.2016.127.00700020a.802.jpg@RY2@

MICHAŁ KOŚĆ/REPORTER

Małgorzata Raczkowska

dgp@infor.pl

Podstawa prawna

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.U. UE.L.200).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.