Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo administracyjne

W skardze na decyzję ZUS należy podać PESEL

16 listopada 2023
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Sąd administracyjny odrzucił postanowieniem moją skargę na decyzję ZUS. Dowiedziałem się telefonicznie w sądzie, że nie podałem numeru PESEL w treści skargi. Potem się okazało, że sąd wzywał mnie do jego podania, ale nie odebrałem awizo. Przecież jednak PESEL był zawarty w aktach ZUS dołączonych do sprawy. Czy mogę jeszcze kwestionować postanowienie sądu?

Oceniając opisywaną sytuację, należy zwrócić uwagę na art. 46 par. 2 pkt 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Wynika z niego, że pismo strony powinno zawierać, w przypadku gdy jest pierwszym pismem w sprawie:

  • oznaczenie miejsca zamieszkania, a w razie jego braku ‒ adresu do doręczeń lub siedziby i adresów stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
  • numer PESEL strony wnoszącej pismo, będącej osobą fizyczną, oraz numer PESEL jej przedstawiciela ustawowego, jeżeli są obowiązani do jego posiadania albo posiadają go, nie mając takiego obowiązku.

W kontekście podanego stanu faktycznego pomocne może być postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 18 października 2023 r., sygn. akt III SA/Gl 583/23. W ramach tego orzeczenia weryfikowano skargę na decyzję prezesa ZUS dotyczącą ulg w spłacaniu należności pieniężnych, lecz tylko pod względem formalnym. Sąd wezwał wnoszącego skargę do uzupełnienia braku formalnego skargi (PESEL) przy dwukrotnym awizo. Skarżący przesyłki jednak nie odebrał, ale doręczenie należało uznać za dokonane. WSA podkreślił, że skarżący powinien był podać PESEL w skardze, ponieważ było to pierwsze pismo w sprawie. Powołał się przy tym na uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 lipca 2023 r. (sygn. akt II GPS 3/22), w której podkreślono, że ustawowy wymóg dotyczący pierwszego pisma w sprawie, tj. wskazanie numeru PESEL, nie jest ani trudny do spełnienia, ani skomplikowany. Jeśli strona nie skorzysta z możliwości uzupełnienia braku formalnego skargi, to z jej zaniechania nie można wyprowadzać wniosku o naruszeniu prawa strony do sądu. NSA podkreślił, że nie ma tutaj także znaczenia, że numer PESEL znajduje się w aktach administracyjnych. Zdaniem NSA poszukiwanie przez sąd numeru PESEL strony w aktach administracyjnych nie jest obowiązkiem sądu.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.