Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo administracyjne

Nadzór nad bezpiecznym przebiegiem imprezy sprawuje wójt

27 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 16 minut

O urzędowe zezwolenie należy wystąpić nie później niż na 30 dni przed terminem rozpoczęcia imprezy masowej. Wójt, burmistrz lub prezydent podejmuje decyzję co najmniej 7 dni przed jej rozpoczęciem

W okresie świąt, Nowego Roku i karnawału wzrasta liczba imprez plenerowych, w tym koncertów organizowanych zarówno przez gminy, jak i przez prywatnych organizatorów. Z uwagi na artystyczno-rozrywkowy charakter takich przedsięwzięć liczba ich uczestników sięga setek, a nawet tysięcy osób. Należy zatem przypomnieć obowiązki prawne, jakie ciążą na organizatorze takiego przedsięwzięcia. To na nim spoczywa bowiem odpowiedzialność za to, aby taka impreza przebiegła w bezpiecznych warunkach. Organizator musi zwrócić uwagę na to, aby osoby uczestniczące w imprezie masowej zachowywały się w sposób niezagrażający bezpieczeństwu innych osób, a w szczególności przestrzegały postanowień regulaminu obiektu (terenu) i regulaminu imprezy masowej. W szczególności musi pilnować, aby nie wnosiły one na teren imprezy broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych i pirotechnicznych, alkoholu czy narkotyków. Z kolei wójt, burmistrz czy prezydent miasta musi dołożyć wszelkiej staranności, aby prawidłowo nadzorować to, czy organizator zapewnił bezpieczeństwo uczestnikom imprezy i interweniować w razie wykrycia naruszeń.

Potrzebne zezwolenie

Masowa impreza artystyczno-rozrywkowa może odbyć się jedynie za zgodą wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na miejsce jej przeprowadzenia. O urzędowe zezwolenie należy wystąpić nie później niż na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy. W takim samym terminie organizator musi zwrócić się do właściwego miejscowo komendanta policji i komendanta Państwowej Straży Pożarnej, kierownika pogotowia ratunkowego i państwowego inspektora sanitarnego z wnioskiem o wydanie opinii o niezbędnej wielkości sił i środków potrzebnych do zabezpieczenia imprezy masowej, zastrzeżeniach do stanu technicznego obiektu (terenu) oraz o przewidywanych zagrożeniach.

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydaje zezwolenie albo odmawia jego wydania w terminie co najmniej 7 dni przed planowanym terminem przeprowadzenia imprezy masowej. Ma obowiązek odmówić wydania zezwolenia m.in. w przypadku niespełnienia przez organizatora ustawowych obowiązków i wymogów bezpieczeństwa.

Za masową imprezę artystyczno-rozrywkową może zostać uznana również dyskoteka. Jak podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, wszystkie duże imprezy sportowe, artystyczne i rozrywkowe muszą mieć zezwolenie władz miejskich na ich zorganizowanie. Także organizatorzy dużych dyskotek powinni mieć odpowiednie zezwolenia, ponieważ dyskoteka to impreza rozrywkowa, która służy odprężeniu, uprzyjemnia czas, bawi, rozwesela, stanowi przyjemność połączoną z wypoczynkiem, zabawę i relaks. Jest to więc rekreacja, czyli aktywny wypoczynek (wyrok z 17 maja 2005 r., sygn. akt II SA/Po 773/2003; LexPolonica nr 1314737).

Bezpieczeństwo imprezy

Organizacja masowej imprezy artystyczno-rozrywkowej wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu wymogów związanych z zagwarantowaniem bezpieczeństwa uczestniczących w niej osób, ochrony porządku publicznego oraz zabezpieczenia przedsięwzięcia pod względem medycznym. Organizator musi zadbać także o to, aby stan techniczny obiektów budowlanych wraz ze służącymi tym obiektom instalacjami i urządzeniami technicznymi, w szczególności przeciwpożarowymi i sanitarnymi, odpowiadał wymaganiom określonym w przepisach. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych organizator ma obowiązek m.in.: zapewnić udział służb porządkowych i pomoc medyczną oraz wyznaczyć drogi ewakuacyjne.

Ważnym obowiązkiem organizatora jest konieczność opracowania i udostępnienia osobom uczestniczącym w imprezie masowej regulaminu obiektu (terenu) oraz regulaminu imprezy masowej zawierającego warunki uczestnictwa i zasady zachowania się osób na niej obecnych. Oczywiście nie musi polegać to na wręczeniu każdej z bawiących się na niej osób papierowej kopii regulaminu. Wystarczy, że przedsiębiorca lub gmina zamieści je w miejscu, w którym każdy bez trudu będzie mógł się z nimi zapoznać. Dodatkowo organizator musi opracować instrukcję postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego zagrożenia w miejscu i w czasie imprezy masowej.

Wina organizatora

Z odpowiedzialnością organizatora za bezpieczeństwo uczestników koncertu czy zabawy karnawałowej wiąże się możliwość kierowania do niego roszczeń związanych ze szkodami powstałymi w trakcie trwania imprezy.

Odpowiedzialność organizatora imprezy jest rozpatrywana na zasadzie winy. Charakteryzuje się tym, że zainteresowany musi udowodnić poniesioną przez siebie szkodę, jak również zaniedbanie ze strony organizatora, które na nią wpłynęło.

Sytuacja przedstawia się inaczej, jeżeli uczestnictwo w imprezie wiąże się z wykupieniem biletu. W ten sposób dochodzi do zawarcia umowy. Jednym z jej elementów jest zapewnienie bezpieczeństwa. Gdyby więc doszło do zniszczenia odzieży czy innego mienia bądź też do szkody na osobie, to osoba ta korzysta z odpowiedzialności umownej. Wtedy ciężar przeprowadzenia dowodów spoczywa na organizatorze imprezy.

Organizator jest zwolniony z obowiązku wypłaty odszkodowania poszkodowanemu uczestnikowi imprezy, jeśli wykupił wcześniej ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobom w niej uczestniczącym spoczywa na każdym organizatorze imprezy masowej, na którą wstęp jest odpłatny. W przypadkach imprez, na które wstęp jest wolny, wykupienie polisy jest fakultatywne i zależy od woli organizatora.

Obowiązki wójta

Wójt, burmistrz i prezydent miasta mogą kontrolować zgodność przebiegu imprezy masowej z warunkami określonymi w zezwoleniu (w przypadku imprezy masowej podwyższonego ryzyka mają nawet taki obowiązek). W ramach kontroli upoważnieni przedstawiciele organu wydającego zezwolenie na organizację imprezy mogą żądać od organizatora informacji, dokumentów i danych niezbędnych do sprawowania kontroli. Mają też prawo do swobodnego wstępu i lustracji miejsca przeprowadzania imprezy masowej i innych pomieszczeń związanych z nią bezpośrednio. Wreszcie mogą żądać od osób działających w imieniu i na rzecz organizatora udzielenia informacji w formie ustnej i pisemnej.

W przypadku stwierdzenia niespełnienia przez organizatora warunków określonych w zezwoleniu szef urzędu gminy (miasta) musi wydać decyzję o przerwaniu imprezy masowej. Nadaje jej jednocześnie rygor natychmiastowej wykonalności. Decyzję należy doręczyć organizatorowi w terminie 7 dni od dnia przerwania imprezy.

Zarówno od decyzji o odmowie wydania zezwolenia, jak i o zakazie przeprowadzenia imprezy masowej przysługuje odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego. SKO rozpatruje je w terminie czterech dni od dnia jego wniesienia.

Za masową imprezę artystyczno-rozrywkową jest uważana taka impreza, gdzie liczba udostępnionych miejsc wynosi co najmniej 500 (w hali sportowej lub w innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej) lub co najmniej 1 tys. (na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy)

zapewnienia bezpieczeństwa osobom uczestniczącym w imprezie,

ochrony porządku publicznego,

zabezpieczenia pod względem medycznym,

zapewnienia odpowiedniego stanu technicznego obiektów budowlanych wraz ze służącymi tym obiektom instalacjami i urządzeniami technicznymi, w szczególności przeciwpożarowymi i sanitarnymi.

spełnienie wymogów budowlanych, sanitarnych i ochrony przeciwpożarowej,

zagwarantowanie udziału służb porządkowych, służb informacyjnych oraz kierującego tymi służbami kierownika do spraw bezpieczeństwa,

zorganizowanie pomocy medycznej i zaplecza higieniczno-sanitarnego,

wyznaczenie dróg ewakuacyjnych oraz dróg umożliwiających dojazd pojazdom służb ratowniczych i policji,

zapewnienie warunków do zorganizowania łączności pomiędzy podmiotami biorącymi udział w zabezpieczeniu imprezy,

dostarczenie sprzętu ratowniczego i gaśniczego,

wydzielenie pomieszczeń dla służb kierujących zabezpieczeniem imprezy.

Adam Makosz

adam.makosz@infor.pl

Ustawa z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. nr 62, poz. 504 z późn. zm.). Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 10 stycznia 2011 r. w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprezy masowej (Dz.U. nr 16, poz. 73). Rozporządzenie ministra finansów z 11 marca 2010 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej organizatorów imprez masowych (Dz.U. nr 54, poz. 323). Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 2 marca 2010 r. w sprawie przekazywania informacji dotyczących bezpieczeństwa imprez masowych (Dz.U. nr 54, poz. 329).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.