Dziennik Gazeta Prawana logo

Po protezę bez zaświadczenia

27 czerwca 2018

RZĄD PRZYJĄŁ - Ośrodki pomocy społecznej nie będą weryfikować sytuacji finansowej kombatantów i osób represjonowanych ubiegających się o pomoc w zakupie np. protez czy wózków inwalidzkich.

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Zgodnie z nim każdy kombatant, osoba represjonowana lub pozostała po nim wdowa bądź wdowiec ubiegający się o pomoc pieniężną z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych nie będą musieli dodatkowo składać opinii ośrodka pomocy społecznej. Taki obowiązek był krytykowany przez środowiska kombatanckie.

Dla wielu uprawnionych nawiązanie bezpośredniego kontaktu z pracownikiem ośrodka pomocy społecznej było niezwykle trudne. W efekcie tego do Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przychodziły wnioski, w których co prawda była udokumentowana zła sytuacja finansowa uprawnionych do pomocy, np. w zakupie protezy, ale bez opinii z ośrodka pomocy społecznej.

W efekcie sam urząd często musiał występować o taką opinię. Likwidacja tego obowiązku skróci czas oczekiwania na pieniądze.

bozena.wiktorowska@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.