Nie wolno nałożyć kary na współinwestora, gdy obiekt nielegalnie użytkuje jego wspólnik
Wraz ze wspólnikiem uzyskaliśmy pozwolenie na budowę restauracji. W trakcie inwestycji doszło do konfliktu. Wspólnik uniemożliwiał mi wejście na teren budowy. W tej sprawie toczy się między nami proces przed sądem cywilnym. Co więcej wspólnik dokonał odstępstw od projektu budowlanego i pozwolenia na budowę, a następnie bez zgody na użytkowanie budynku zaczął organizować w nim wesela. Zawiadomiłem o tym powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Ten jednak nałożył karę na obu inwestorów, czyli także na mnie. Czy urząd mógł mnie obciążyć karą?
Nie. Karę za nielegalne użytkowanie obiektu budowlanego na podstawie art. 57 ust. 7 ustawy - Prawo budowlane (dalej: u.p.b.) należy wymierzać inwestorowi (inwestorom), pod warunkiem że z ustaleń stanu faktycznego sprawy nie wynika, iż przystąpienie do użytkowania miało miejsce z udziałem innych podmiotów bez zgody i wbrew stanowisku inwestora (inwestorów).
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.