Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Najważniejsze będą jasne wytyczne organów państwowych dotyczące oczekiwanych zachowań. Ustawa sankcyjna takich wytycznych nie daje

13 kwietnia 2022

Na decyzję Senatu czeka ustawa umożliwiająca zamrażanie majątk ó w firm z rosyjskim lub białoruskim kapitałem, kt ó re zostały objęte unijnymi sankcjami lub kt ó re trafią do wykazu prowadzonego przez ministra spraw wewnętrznych. Wpis na krajową listę ma skutkować zamrożeniem wszystkich funduszy i zasob ó w gospodarczych przedsiębiorc ó w, ale też os ó b fizycznych, a omijanie sankcji będzie grozić odpowiedzialnością finansową i karną. Czy te narzędzia okażą się skuteczne?

AGNIESZKA WARDAK
AGNIESZKA WARDAK

Do tej pory nie było w naszym systemie prawnym norm pozwalających wprost na nałożenie niemal jakichkolwiek sankcji na podmioty naruszające zakazy wynikające z rozporządzeń Unii Europejskiej w tej materii. Choć warto przypomnieć, że te przepisy zostały wydane dość dawno temu. W przypadku Rosji po aneksji Krymu, czyli osiem lat temu, a rozporządzenie nakładające sankcje na niektóre osoby z Białorusi wydano w reakcji na liczne uchybienia podczas wyborów prezydenckich i siłowe stłumienie protestów w 2006 r. Teraz tylko dodawano kolejne nazwiska do listy osób objętych sankcjami. W każdym razie można było opierać się częściowo na zasadach odpowiedzialności administracyjnej, ale w praktyce nie było niemal takich przypadków. Uwzględnienie rozwiązań dotyczących odpowiedzialności takich podmiotów prawnych i osób fizycznych pozwoli bez wątpienia na upowszechnienie wiedzy o wadze naruszeń sankcyjnych, zarówno europejskich, jak i tych wynikających z umieszczenia na planowanej liście lokalnej. Może też częściowo skutecznie przeciwdziałać takim naruszeniom. Planowana odpowiedzialność jest bowiem bardzo surowa, a w przypadku odpowiedzialności karnej przyjęta przez Sejm ustawa określa ją jako co najmniej trzy lata pozbawienia wolności.

Zamrożenie ma obejmować wszystkie fundusze i zasoby gospodarcze będące własnością, pozostające w posiadaniu, w faktycznym władaniu lub pod kontrolą podmiotów i organów wskazanych na liście. Czy nie tworzy to zagrożenia dla majątku osób trzecich?

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.