Szybsze szacowanie szkód spowodowanych przez zwierzęta
Postępowania dotyczące przyznawania i wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzane przez zwierzęta np. w uprawach i gospodarstwach rolnych będą toczyć się sprawniej, a to dzięki ułatwieniom m.in. przy ustalaniu terminów oględzin. Taki cel przyświeca zmianom, które wprowadza wchodząca 26 lipca 2023 r. w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. z 2023 r. poz. 1319).
W nowych przepisach rozszerzono i doprecyzowano możliwość stosowania telefonicznego ustalania terminu oględzin szkód wywołanych przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie czy bobry. Dzięki nowelizacji w ten sposób będzie mogło nastąpić zarówno uzgodnienie przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska albo dyrektora parku narodowego z poszkodowanym terminu oględzin, jak i poinformowanie go o ustalonym samodzielnie przez organ terminie, w razie braku porozumienia z poszkodowanym. Uprawniony do odszkodowania potwierdzi termin na piśmie lub telefonicznie, nie później niż na dwa dni robocze przed jego upływem. Istotnie różni się to od dotychczasowej procedury, w ramach której terminu nie można było ustalić telefonicznie, a jedynie tą drogą można było zawiadomić poszkodowanego, że oględziny nie odbędą się w ustalonym wcześniej (na piśmie) terminie z przyczyn leżących po stronie urzędu.
Dotychczasowe brzmienie przepisów, jak wskazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, powodowało brak elastyczności w planowaniu działań w terenie. W praktyce konieczne było wysyłanie zawiadomień do poszkodowanych na około trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem, co mocno utrudniało, a czasem wręcz uniemożliwiało zaplanowanie oględzin dla kilku spraw w tej samej okolicy w tym samym dniu. „Generuje to niepotrzebne koszty, zwiększa wymiar czasu pracy niezbędny do obsługi każdej sprawy i jednocześnie nie uwzględnia możliwości zmiany/odwołania terminu oględzin ze względu na sytuacje losowe (np. choroba, urlop, złe warunki pogodowe)” – wskazywało MKiŚ w uzasadnieniu.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.