Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo administracyjne

Lewica chce prawa broniącego koni

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Klub Parlamentarny Lewicy złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1580 ze zm.). To reakcja na upadek konia ciągnącego wóz z turystami do Morskiego Oka, do którego doszło tydzień temu.

Projekt jest krótki. Przewiduje poszerzenie katalogu zakazanych sposobów używania zwierząt do pracy przez dodanie do art. 14 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt punktu 7, który zabrania zarobkowego przewozu osób pojazdami zaprzęgowymi z użyciem siły pociągowej zwierząt, służących do przewozu powyżej sześciu pasażerów. Proponowana zmiana miałaby wejść w życie z dniem ogłoszenia.

W uzasadnieniu do projektu posłowie napisali, że celem tej nowelizacji jest rozwiązanie problemu ponadnormatywnej eksploatacji zwierząt, poprzez ograniczenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, w której „najważniejsza jest maksymalizacja zysku, kosztem życia lub zdrowia zwierzęcia”. Autorzy projektu przywołują art. 6 ustawy o ochronie zwierząt, który mówi, że przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności m.in. przeciążanie zwierząt pociągowych i jucznych ładunkami w oczywisty sposób nieodpowiadającymi ich sile i kondycji lub stanowi dróg lub zmuszanie takich zwierząt do zbyt szybkiego biegu. Ograniczenie dopuszczalnej liczby pasażerów, które konie wykorzystywane do zarobkowego przewozu osób mogą ciągnąć, ma doprecyzować ten przepis.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.