Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
VAT

Poradnia podatkowa

14 marca 2021
Ten tekst przeczytasz w 12 minut

Czy sprzedaż smartfona byłemu pracownikowi trzeba ewidencjonować na kasie fiskalnej Kiedy należy opodatkować zbycie wierzytelności przez podatnika rozliczającego VAT metodą kasową Jakie skutki wywołuje otrzymanie duplikatu faktury korygującej, która dokumentuje rabat Czy w przypadku wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego konieczny jest remanent likwidacyjny

Podatnik zamierza sprzedać używany telefon komórkowy swojemu byłemu pracownikowi. Czy musi zaewidencjonować tę sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej?

Sprzedaż (dostawy towarów oraz świadczenie usług) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podlega co do zasady ewidencjonowaniu za pomocą kas rejestrujących (zob. art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Istnieją jednak zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, które określa rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania. Nie wszystkie czynności mogą korzystać ze zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, gdyż w par. 4 wskazanego rozporządzenia wymienione zostały towary i usługi, w których przypadku co do zasady nie stosuje się zwolnień z obowiązku ewidencjonowania. Do tych towarów i usług należą m.in. smartfony (na podstawie par. 4 ust. 1 pkt 1 lit. i ww. rozporządzenia).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.