Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Czy odliczyć VAT od motocykla

14 września 2009

Podatnik, który założył działalność w zakresie prowadzenia lokalu gastronomicznego, chce kupić dwa motocykle do rozwożenia. Czy będzie mógł odliczyć VAT od zakupu motocykla oraz paliwa do niego?

radca prawny, partner w WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

Ważny dla aktualnej interpretacji przepisów VAT dotyczących odliczeń okazał się wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 22 grudnia 2008 r. (sygn. C-41/07), zgodnie z którym Polska w momencie wejścia do UE nie mogła wprowadzić bardziej rygorystycznych zasad odliczania VAT niż te, które obowiązywały 30 kwietnia 2004 r. W konsekwencji, aby ustalić prawo odliczenia VAT, należy odnieść się do przepisów obowiązujących tego dnia, kiedy brak uprawnienia do odliczenia VAT od zakupu oraz VAT od paliwa dotyczył jedynie samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg. Nie ma wątpliwości, że wskazana regulacja nie obejmowała motocykli. Skoro więc obecna regulacja narusza regułę unijną standstill i ogranicza uprawnienie podatnika do prawa odliczenia VAT, to w takim zakresie nie ma zastosowania.

Podsumowując, podatnicy, co potwierdził wyrok ETS, po 1 maja 2004 r. mają prawo do odliczania w całości VAT od zakupu motocykla, jego leasingu oraz paliwa wykorzystywanego do jego napędu (jeżeli będzie on wykorzystywany do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu).

(ŁZ)

Podstawa prawna

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.