Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
VAT

Sprzęt rehabilitacyjny z 7-proc. stawką VAT

23 września 2010
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Wyroby medyczne korzystają z preferencji podatkowych

doradca podatkowy, Kancelaria Podatkowa Tax & Business

: Ponieważ popyt na wyroby mojej firmy spada, chciałbym rozszerzyć asortyment sprzedawanych towarów o sprzęt rehabilitacyjny. Jaką stawkę VAT powinienem zastosować przy sprzedaży sprzętu rehabilitacyjnego?

: Podstawową stawką podatkową uregulowaną w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) jest 22 proc.

W przypadku niektórych towarów i usług istnieje możliwość stosowania stawek obniżonych. 7 proc. stosuje się m.in. w przypadku sprzedaży wyrobów medycznych, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, innych niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika nr 3 do ustawy o VAT, bez względu na symbol Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

Sprzedaż sprzętu rehabilitacyjnego mieści się w definicji wyrobu medycznego i podlega opodatkowaniu stawką preferencyjną 7 proc.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy nie są spełnione powyższe przesłanki, w szczególności gdy określony sprzęt nie kwalifikuje się jako sprzęt rehabilitacyjny (wyrób medyczny), obowiązuje stawka 22 proc.

Istnieje możliwość zastosowania przez przedsiębiorcę zwolnienia z VAT, w przypadku gdy sprzedaż sprzętu rehabilitacyjnego dotyczy towaru używanego, tj. jeżeli sprzęt rehabilitacyjny był używany przez zbywcę przed jego sprzedażą przez okres co najmniej pół roku, oraz jeżeli zbywcy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego zakupie.

SF

Art. 41, art. 43 i załącznik nr 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Art. 3 pkt 17 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz.U. nr 93, poz. 896 z późn. zm.).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.