Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Usługi notarialne można refakturować

6 kwietnia 2009

Żaden przepis wspólnotowy ani krajowy nie uzależnia możliwości refakturowania usług od posiadania uprawnień do ich wykonywania. Brak jest podstaw do różnicowania uprawnień podatników w tym zakresie w zależności od rodzaju usług będących przedmiotem refakturowania. Nie ma przeszkód, aby przedmiotem refakturowania mogły być usługi notarialne.

: Organy podatkowe zakwestionowały spółce cywilnej kwotę zwrotu różnicy VAT na rachunek bankowy za sierpień 2007 r. oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie. Chodziło o umowę najmu z 2006 roku (aneksowanej 1 sierpnia 2007 r.). Zgodnie z jej treścią wspólnicy spółki cywilnej jako wynajmujący zobowiązali się do wybudowania na swoim gruncie sklepu dla najemcy - spółki akcyjnej. Na zabezpieczenie wspólnicy spółki cywilnej ustanowili na rzecz spółki akcyjnej hipotekę kaucyjną i wyrazili zgodę na jej wpis w księdze wieczystej. W związku z tym podatnik poniósł koszty, które zostały częściowo refakturowane. Sprzedaż wynikająca z refaktury za opłaty notarialne była jednak jedyną sprzedażą dokonaną przez spółkę cywilną w sierpniu 2007 r.

W ocenie organów podatkowych podatnik nie wykonał w sierpniu 2007 r. czynności opodatkowanych. Za taką czynność nie można bowiem uznać refakturowania usługi notarialnej.

: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uznał, że skarga jest uzasadniona. Sąd zauważył, że wprawdzie regulacje VAT nie definiują pojęcia refakturowanie, to jednak nie ulega wątpliwości, że w praktyce refakturowanie było i jest stosowane.

W okresie przedakcesyjnym zarówno w praktyce organów skarbowych, jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego dopuszczalna była możliwość refakturowania sprzedaży pewnej kategorii dóbr, jak energia elektryczna, usługi telekomunikacyjne i radiokomunikacyjne. Sąd podkreślił jednak, że musiały być spełnione dwie przesłanki: odsprzedaż następuje po cenie zakupu (bez zysku podmiotu dokonującego odsprzedaży), a podmiot dokonujący odsprzedaży wystawia kupującemu fakturę VAT (refakturę) uwzględniającą stawkę VAT (ewentualnie zwolnienie). Chodzi o stawkę VAT, jaka widnieje na fakturze pierwotnego sprzedawcy, właściwą przy sprzedaży danego rodzaju towaru (usługi).

Powołując się na orzecznictwo, sąd wyjaśnił, że refakturowanie usług oznacza nic innego, jak fakturowanie usługi świadczonej przez podatnika VAT przy pomocy osoby trzeciej.

Z chwilą przystąpienia do Unii Europejskiej Polska jest związana postanowieniami traktatów założycielskich i aktów przyjętych przez instytucje wspólnotowe przed dniem akcesji.

Dyrektywa VAT uzależnia zasady opodatkowania usług świadczonych przez podmioty trzecie od tego, czy podmiot je sprzedający występuje w imieniu własnym. Sąd zauważył, że w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) nie wyrażono bezpośrednio powyższych unormowań dyrektywy VAT, a zwłaszcza art. 28, który zastąpił art. 6 (4) VI Dyrektywy.

W doktrynie wyrażany jest pogląd, że zastosowanie mają zasady ukształtowane przez sądownictwo administracyjne z okresu przedakcesyjnego. Zdaniem sądu żaden przepis wspólnotowy, ani krajowy, nie uzależnia możliwości refakturowania usług od posiadania uprawnień do ich wykonywania. Brak jest podstaw do różnicowania uprawnień podatników w tym zakresie w zależności od rodzaju usług będących przedmiotem refakturowania. W orzecznictwie dopuszcza się możliwość refakturowania usług dostarczania energii elektrycznej, gazu, usług telekomunikacyjnych, przewozowych, ubezpieczeniowych, które to usługi co do zasady mogą być świadczone przez podmioty uprawnione, posiadające stosowne zezwolenia bądź koncesje. W związku z tym sąd nie widzi przeszkód, aby przedmiotem refakturowania mogły być usługi notarialne.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.