Dziennik Gazeta Prawana logo

Opłata uzdrowiskowa nie dotyczy leczenia w szpitalach

16 kwietnia 2013

Pacjent może skutecznie zażądać zwrotu daniny, jeśli pobrano ją w związku z pobytem w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego

Podatnik leczył się w jednym z kurortów. Po zakończeniu terapii wystąpił do burmistrza o zwrot opłaty uzdrowiskowej, którą od niego pobrano. Uzasadniał, że z tej daniny zwolnione są osoby przebywające w szpitalach. Burmistrz odmówił. Jego zdaniem zwolnienie określone w art. 17 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 z późn. zm.) nie dotyczy szpitali uzdrowiskowych, tylko zwykłych. Podkreślił, że zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy opłata uzdrowiskowa pobierana jest od osób przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach, którym nadano status uzdrowiska.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.