Dziennik Gazeta Prawana logo

Fiskus zwróci tylko 9 proc. nadpłaconej akcyzy

27 czerwca 2018

Resort wraca do pomysłu wprowadzenia przepisów mających na celu przyznanie wytwórcom energii jedynie częściowego zwrotu nadpłaty w podatku akcyzowym.

Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów pojawiła się nowa wersja specjalnej ustawy regulującej zwrot akcyzy zapłaconej przez wytwórców energii w latach 2006-2009. Ma ona znacznie ograniczyć kwotę zwrotu nadpłaconego podatku. Z prawie 10 mld zł zapłaconej w tym okresie akcyzy MF chce zwrócić niecałe 9 proc. tej kwoty. Resort swoje pomysły argumentuje tym, że nadpłata akcyzy powstała tylko w związku z opodatkowaniem strat na przesyle energii. Zdaniem ekspertów to bezprawne działania, sprzeczne także z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.